Öğrenci algıları çerçevesinde beden eğitimi ve spor öğretimi veren üniversitelerde eğitim kalitesi
Education quality in universities offering sports and phsycial education within the framework of students' perceptions
- Tez No: 419413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÇİMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı; Türkiye'de öğrenci algıları çerçevesinde Beden Eğitimi ve Spor öğretimi veren üniversitelerde eğitim kalitesine ilişkin algıları ortaya çıkarmak için bir ölçek geliştirmek ve bazı değişkenlere göre öğrencilerin eğitim kalitesine ilişkin algıları arasında bir fark olup olmadığını araştırmaktır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada; Türkiye de spor eğitimi veren toplam 10 üniversitede öğretim gören 1511 lisans seviyesindeki öğrenciye“Kişisel Bilgi Formu”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Veren Üniversitelerde Eğitim Kalitesi Ölçeği”kullanılarak elde edilen veriler kullanılmıştır. Ölçeğin faktör analizleri sonucunda, DFA kesme noktasının 0.40, Cronbach Alpha değerlerinin ise 0,84 ile 0,94 arasında olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a scale within the framework of students' perception in order to reveal perceptions relating to the education quality in universities of Turkey offering sports and physical education and to investigate whether there is a difference between students' perception on the education quality according to some variables. In the study in which relational screening model was used, the data gathered using“Personal Information Form”and a researcher-developed form of“the Scale of Education Quality in Universities Offering Sports and Physical Education”which were given to 1511 undergraduate students from ten universities offering physical education and sports were used. As a result of factor analysis of the scale, the cut-off point of the DFA and Cronbach's alpha values were found to be 0.4 and between 0,84 and 0,94, respectively.