Artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin akademik başarıları, kavram yanılgıları ve derse katılımlarına etkisi
Effects of augmented reality applications on students' achievement, misconceptions and course engagement
  1. Tez No: 419423
  2. Yazar: MUSTAFA SIRAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KILIÇ ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu araştırmanın amacı; artırılmış gerçeklik öğrenme materyali kullanımının öğrencilerin başarıları, kavram yanılgıları ve derse katılımları üzerindeki etkisini test etmek ve öğrencilerin artırılmış gerçeklik öğrenme materyali hakkındaki görüşlerini belirlemektir. Bu amaçla 7. sınıf Fen ve Teknoloji dersi, Güneş Sistemi ve Ötesi: Uzay Bilmecesi ünitesinde kullanılmak üzere, UzayAR adı verilen bir artırılmış gerçeklik öğrenme materyali geliştirilmiştir. Araştırma sürecinde karma yöntemlerden açıklayıcı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2014- 2015 eğitim öğretim yılında Prof. Dr. Erol Güngör Ortaokulunun 7. sınıflarında öğrenim görmekte olan 118 (62 deney grubu, 56 kontrol grubu) öğrenci oluşturmaktadır. Bağımlı değişkenlere göre denkleştirilen şubeler rasgele olarak deney ve kontrol gruplarına atanmıştır. Araştırma boyunca deney grubunda artırılmış gerçeklik öğrenme materyali kullanılırken, kontrol grubunda ise normal ders materyalleri (ders kitabı, basılı materyaller, video, animasyon vb.) ile öğretim gerçekleştirilmiştir. Veri toplama araçları olarak, araştırmanın nicel sürecinde başarı testi, kavram yanılgı testi, derse katılım ölçeği ve artırılmış gerçeklik görüş anketi kullanılmıştır. Nitel süreçte ise öğrencilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak veriler toplanmıştır. Verilerin analizinde, ilişkisiz örneklemeler için tek faktörlü varyans analizi, ilişkili örneklemler için tek faktörlü varyans analizi, tek faktörlü kovaryans analizi, betimsel istatistik ve betimsel analiz teknikleri kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, artırılmış gerçeklik öğrenme materyalinin kullanıldığı deney grubundaki öğrenciler normal ders materyalleriyle öğretim yapılan kontrol grubundaki öğrencilere göre daha başarılıdırlar. Benzer olarak deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre daha az kavram yanılgısına sahip oldukları belirlenmiştir. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerde daha az oranda yeni kavram yanılgılarının oluştuğu ve daha fazla oranda var olan kavram yanılgılarının giderildiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Deney ve kontrol grupları arasında derse katılımları bakımından yeteneklerin katılımı, etkileşim / performans katılımı, duygusal katılım alt boyutlarında ve toplam derse katılım puanları bakımından anlamlı farklılık olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin artırılmış gerçeklik öğrenme materyali hakkındaki görüşlerini belirlemek amacıyla yapılan görüşmeler sonucunda, öğrencilerin artırılmış gerçeklik öğrenme materyalinin soyut konuları somutlaştırdığı, konuların anlaşılmasına yardımcı olduğunu ve derse daha aktif katılımı sağladığını düşündükleri anlaşılmıştır. Ayrıca öğrenciler artırılmış gerçeklik öğrenme materyalinin derse karşı ilgi ve motivasyonlarını artırdığını, dersi daha ilginç ve eğlenceli hale getirdiğini ve derste arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle olan iletişimlerini artırdığını belirtmişlerdir. Bunların yanı sıra öğrencilerin artırılmış gerçeklik öğrenme materyalini kolaylıkla kullanabildikleri ve tekrar kullanmayı istedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to test the effects of using augmented reality learning material on students' achievement, misconception, and engagement; and to determine their views on augmented reality learning material. For this purpose, an augmented reality learning material – called UzayAR – was developed to be used in the course of Science and Technology, the unit of Solar System and Beyond: Space Puzzle. Explanatory design among mixed methods was used in the research process. The study group consisted 118 (62 experimental group, 56 control group) seventh grade students who is studying Prof. Dr. Erol Güngör Secondary School in 2014 – 2015 academic year. The Classes matched according to dependent variables were assigned to experimental and control groups randomly. While augmented reality learning material was used in experimental group, standart course materials (textbook, printed materials, video, animation, etc.) were used in control group during the research. Achievement test, misconception test, course engagement scale and augmented reality questionnaire were used to collect the quantitative data. Also semi-structured interviews with students were used to collect the qualitative data. For data analysis, one way ANOVA, one way ANOVA for repeated measures, one way ANCOVA, descriptive statics and descriptive analysis were used. According to results obtained from research, students in the experimental group using augmented reality learning material are more successful than the students in the control group using standart course materials. Similarly it is determined that students in the experimental group have less misconception than students in the control group. It was found that students in the experimental group have less new misconception than the students in control group. There was significiant difference between total course engagement score and skills engagement, interaction/performance engagement, emotional engagement subscale scores according to group. According to interview results, students stated that augmented reality learning material visualising abstract concept in the mind, helped to understand lesson and provide active participation. Students stated that augmented reality learning materials increased their interest and motivation towards the course, made course more interesting and fun and also increased the communication between teacher and other students. It was found that students used augmented reality learning material easily and they wanted to reuse it.