Mobil artırılmış gerçeklik uygulamalarının ilköğretim 6. sınıf öğrencilerinin 'Vücudumuzdaki Sistemler' ünitesi ile ilgili kavram yanılgılarının giderilmesine ve akademik başarılarına etkisi
The effect of mobile augmented reality applications on the overview of the 'Systems In Our Body' unit and the effect of primary 6th grade students on academic success
  1. Tez No: 808088
  2. Yazar: MERVE CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELCAN SUNGUR ALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, İlköğretim 6.sınıf Fen Bilimleri dersi kapsamında,“Vücudumuzdaki Sistemler”ünitesinin mobil cihazlar (akıllı telefon ve tablet bilgisayar) aracılığıyla artırılmış gerçeklik uygulamaları (Anatomy 3D Atlas, 3D Anatomy Learning, Anatomy 4D) kullanılarak öğretilmesinin öğrencilerin akademik başarılarına ve kavram yanılgılarına olan etkileri incelenmiştir. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında yürütülmüş olup 33 öğrenci katılmıştır. Araştırma kapsamında nicel araştırma yöntemlerinden olan ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Kontrol grubunda dersler Fen Bilimleri dersi öğretim programında belirtildiği şekliyle yürütülürken, deney grubunda dersler artırılmış gerçeklik uygulamalarıyla yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak vücudumuzdaki sistemler başarı testi ve kavram tanı testi kullanılmış ve uygulamaların başında ve sonunda olmak üzere iki kez uygulanmışlardır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde deney ve kontrol grubunun ön test ve son test sonuçları için bağımsız gruplar t-testi, aynı grubun ön test ve son test sonuçları için ise bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, deney grubundaki öğrencilerin akademik başarı ve kavram tanı testi son test sonuçları kontrol grubundaki öğrencilere göre anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerinin kavram tanı testi son test sonuçları, ön test sonuçlarına göre ortalama 13,05 puan daha yüksektir. Kontrol grubunda bilgi eksikliği artsa da kavram yanılgılarının arttığı görülmüştür. Bu bağlamda artırılmış gerçeklik (AG) uygulamalarının kavram yanılgılarını gidermede olumlu etkisinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to teach students about the systems in our body unit within the scope of primary school 6th grade Science course by using augmented reality applications (Anatomy 3D Atlas, 3D Anatomy Learning, Anatomy 4D) via mobile devices (smartphone and tablet computer). The effects on academic achievement and misconceptions were examined. The research was carried out in the 2021-2022 academic year and 33 students participated. Within the scope of the research, a quasi-experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research methods, was used. While the lessons in the control group were carried out as specified in the Science curriculum, the lessons in the experimental group were carried out with augmented reality applications. In the research, systems in our body achievement test and concept diagnostic Test were used as data collection tools and they were applied twice, at the beginning and at the end of the applications. In the analysis of the data obtained from the research, the pre-test and post-test results of the experimental and control groups, independent groups t-test, and the pre-test and post-test results of the same group, dependent groups t-test were used. According to the findings obtained from the research, it was determined that there was a significant difference in the academic achievement and concept diagnosis test post-test results of the students in the experimental group compared to the students in the control group. Concept diagnosis test post-test results of the experimental group students were on average 13.05 points higher than the pre-test results. Although the lack of knowledge increased in the control group, it was observed that misconceptions increased. In this context, it has been determined that augmented reality (AR) applications have a positive effect on eliminating misconceptions.