Guatr hastalığında ameliyat öncesi ve sonrası dönemde bakır, çinko ve tiroid hormonları arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 419474
  2. Yazar: NURGÜL BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırma, Erzurum Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama hastanesi genel cerrahi kliniğine ameliyat olmak için yatan guatr hastalarında ve kontrol grubu olarak guatr hastalığı olmayan poliklinik hastalarında bakır, çinko ve tiroid hormonları arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Araştırma Hastanesi genel cerrahi kliniğine bir yıl içinde ameliyat olmak için yatırılan guatr hastaları oluşturmuştur. 1992 yılında bu sayı 129 olarak tespit edilmiştir. Araştırmanın örneklemini, Mayıs-Eylül 1993 tarihleri arasında ameliyat olmak için genel cerrahi kliniğine yatırılan 80 guatr hastası ve kontrol grubu olarak guatr hastalığı olmayan 80 poliklinik hastası oluşturmuştur. Araştırma kapsamına alınan guatrlı hastaların %83.75'inin kadın, %35.00'inin 35-44 yaş grubunda, %51.25'inin il merkezinde yaşadığı. saptanmıştır. Kontrol grubundaki kişilerin %81. 75'i kadın, %35.00'i 35-44 yaş grubunda, %95.00'i il merkezinde yaşamaktadır. Hasta grubunda bakır ve T 4 düzeyi kontrol grubuna göre yüksek bulunurken çinko, TSH ve T 3 düzeyleri düşük bulunmuştur. Ameliyatın ilk günü bakır ve TSH düzeyi, 5. günü çinko ve T 3 düzeyleri düşük bulunmuştur. Yaş gruplarına göre çinko ve bakır düzeyleri arasında istatistiksel bir farklılık saptanmamıştır. Hasta grubunda bütün yaş gruplarında çinko düzeyi kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur. Hasta grubunda ortalama çinko ve bakır düzeyleri kadınlarda erkeklerden düşük bulunmuştur. Nüks Nodüler guatrlı hastalarda alkalen fosfataz ve çinko düzeyleri nodüler guatrlı hastalara göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
To research the relationships among copper, zinc and thyroid hormones, this study was pertormed in Atatürk Universty, Faculty of Medicine, Araştırma Hospital-ErzurumfTurkey. As study group patients with goitre which hospitalized for operation in department ol general surgery and as control group out patients with any illness except go itre were admilted. In 1993 129 patients were operated lor goitre in Araştırma Hospital. The study group includes 80 patients whic operated between May and October 1993. The control group includes 80 aut patients with any illness except goitre. In the study group 83.75 % ol patients were female, 35 % were at age 35-44 years and 61.25 % were living in city centres. in the control group 81.75 % were lemale, 35.00 % were at age 35-44 years and 95.00 % were living in city centres. In the study group the copper and T 4 levels were higher than Ithat of controls while the zinc, TSH and T 3 leves were lawer. At postoperative lirst day the copper and TSH levels, at fifthy day the zinc and T 3 levels were lound at the lowest levels. There were not statistically significant differences in the copper and zinc levels at anyage. In the study group all age groups the zinc levels were lower than that ol controls group In the study group, the mean zinc and copper levels were lower in lemales than that ol males. The zinc and alcaline phosphatase levels were lower in the patients with recurrent nodular go itre than that ol the patients with nodular goitre.