Kent görünümlerine dair izlenimlerin renk ve biçim ilişkisi bağlamında ele alınması
Discussing the impressions about the city views in terms of color and shape relationshi̇p
  1. Tez No: 419479
  2. Yazar: MELEK ESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN YAVUZ AZERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Kentler, ortaya çıktığı ilk dönemlerden bu yana, insanlık tarihinin gelişimine bağlı olarak şekillenmiştir. Bünyesinde barındırdığı toplulukların yaşam biçimine göre gelişen kentler, aynı zamanda toplumsal ilişkileri düzenleyen çok boyutlu, karmaşık bir sistemdir. Barınma ve yerleşme kültürünün getirdiği ilk yapıların inşasına kadar uzanan bu süreçte, asıl dönüm noktasını 19. yüzyılda gerçekleşen Sanayi Devrimi oluşturmaktadır. Kentleşme hareketlerinin büyük bir hızla yaşandığı bu dönemde kentler, düzensiz bir biçimde genişlemekte, büyük bir nüfusu kendisine çekmektedir. Tüm çeşitliliği ile modern yaşamın merkezi olan kentler, insanların kendisini ve dünyayı algılama biçimine yön vererek, kimlik oluşturma sürecini belirlemiştir. Kuşkusuz, mimari yapıları ve değişen mekanları ile kent dokusu da bu sürecin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. Teknolojinin, hızın, devingenliğin ve ilerleme anlayışının yörüngesinde gerçekleşen modernleşme hareketleri ile genel görünümünü alan kentler, yalnızca toplum yaşamını değil, sanatın gelişimini de etkilemiştir. Sanatçının kendini var etme ve anlamlandırma çabası içerisinde sorguladığı her şeye yeniden şekil vermiş, değişen zaman ve mekan algısının yarattığı yeni gerçeklik anlayışı ile onu yüz yüze getirmiştir. Toplumsal yaşamda büyük kırılmaları bünyesinde barındıran 20. yüzyıl, sanatta pek çok yeniliğin yaşandığı bir zaman dilimi olmuştur. Kentler bu çağda, sanatın odak noktasını oluşturmuştur; sanatçılar kent yaşamından beslenerek eserler vermiştir. Kentlerin fiziksel görünümlerinden yola çıkarak, resimde yeni mekan düzenlemeleri kurgulamış; dıs dünyanın gerçekliğini biçim, form, teknik olanaklar bakımından yeniden sorgulamıştır.
Özet (Çeviri)
Cities have been shaped depending on the human history development since the earliest period of their history. The cities that develop according to embody the lifestyle of the community, are also multidimensional complex systems that regulate socialrelations. The real milestone of the shelter and settlement culture's construction of the first buildings process was the 19 th century industrial revolution in this rapid urbanization period, cities had expanded chaotically and attracted a large population to themself. The cities that become the center of modern life with their all the varieties, determine the identify-building process by directing people's understanding format themself and World. Certanly, city texture with its arthitectural structures and changing places, constitutes an important part of this process. Cities that got their general appearances with modernization movement which took place in the orbit of technology, speed, mobility and progress, affected not only community life but also developmant of art. Cities restatement everything that examine in struggle for the artist's proving himself and self-understanding, confront him with new neorealism that created by changing time and space perception. 20th century that includes big refractions in the community life, became a time period of many innovations. Cities, in this century, became the focus point of art; artists made artifacts by benefitting from city life. They manipulated new spatial arrangements in Picture art which was based on the physical appearance of the cities; and they questioned about the reality of external world again in terms of shape, form and technical possibilities.