Resultative constructions in Turkish
Türkçede sonuç bildirgeli yapılar
  1. Tez No: 419532
  2. Yazar: TACETTİN TURGAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SUMRU ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmada, Türkçedeki sonuç bildirgeli yapıların sözdizimsel özellikleri incelenmekte ve bu yapılardaki ikincil yüklemin en küçük EÖ'nün içinde mi yoksa dışında mı olduğu sorgulanmaktadır. Sonuç bildirgeli yapıların bir dizi sözdizimsel olguya göre dağılımını yöneten kısıtlamalar irdelenerek, Türkçede özneli geçişsiz eylemlerle oluşturulan sonuç bildirgeli yapıların çekimli çift tümcecikli sözdizimsel yapılara sahip olduğu; buna karşın geçişli ve ayrık geçişsiz eylemlerle oluşturulan sonuç bildirgeli yapıların ise tek tümcecikten oluşmasına rağmen ikincil yüklemin yine en küçük EÖ'nin dışına bir eklenti olarak eklendiği gösterilmektedir. Ayrıca, sonuç bildirgelilerle yüzeysel benzerlik gösteren bazı yapıların aslında farklı sözdizimsel yapıları olduğu savunulmaktadır. Bu çalışmada, sonuç bildirgeli yapılar ile yönlendirilmiş eylem tarzı yapıları arasında olduğu varsayılan büyük ölçekli değiştirgenlik ilişkisi de sorgulanmakta; ve olduğu varsayılan bu ilişkinin, yönlendirilmiş eylem tarzı yapılarının dünya dilleri arasındaki yerini ve dağılımındaki çeşitliliği açıklamada yetersiz kaldığı gösterilmektedir. Bu bağlamda Türkçedeki yönlendirilmiş eylem tarzı yapılarını açıklayan nano-sözdizimsel bir yaklaşım önerilmekte ve Türkçenin yönlendirilmiş eylem tarzı yapılarına, iddia edildiği gibi eylem-çerçeveli bir dil olmasından değil, gerekli sözlüksel öğelerin yokluğu nedeniyle izin vermediği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the syntactic structure of resultative constructions in Turkish and investigates whether the secondary predicate is within or outside the minimal VP. Based on the constraints governing the behavior of resultative constructions with respect to a number of syntactic phenomena, this thesis demonstrates that resultative constructions in Turkish built on unergative verbs are associated with tensed bi-clausal structures. In contrast, resultative constructions built on transitive and unaccusative verbs have mono-clausal structures in which the secondary predicate merges as an adverbial adjunct outside the minimal VP. It is further argued that some constructions that look superficially similar to resultative constructions are in fact associated with different syntactic structures. This thesis also investigates the assumed macro-parametric correlation between resultative constructions and directed manner of motion constructions, and argues that the assumed correlation cannot account for the right degree of variation in the cross-linguistic distribution of directed manner of motion constructions. A nanosyntactic account of Turkish directed manner of motion constructions is proposed according to which Turkish does not allow (some) directed manner of motion constructions due to the lack of required lexical items.