Reception of nihilism in Jane Austen's novels
Jane Austen'ın romanlarında nihilizmin alımlanışı
- Tez No: 806864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA CİVELEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Jane Austen'ın külliyatı, yıllardır birçok kültürel ve edebi tartışmanın konusu olmuştur. Yayımlanmalarından bu yana, edebi eserlerinin incelenmesinden çeşitli tepkiler ve bakış açıları her dönemde türetilmiştir. Austen, edebi üslubu nedeniyle hem muhafazakar hem de yenilikçi bir yazar olarak yorumlandı. Jane Austen'ın hâlâ farklı tepkiler almasının temel nedenlerinden biri, romanlarında resmettiği zamandan bağımsız ve evrensel insanlık halidir. Genelde önemsiz meseleler ve basit aşk hikayeleri etrafında yazıldığı varsayılsa da, romanlarındaki ustalık Jane Austen'ın ironilerinde, katmanlı ve düz karakter kurgularında ve gerçekçi bir şekilde oluşturulmuş kurgusal alemlerde yatmaktadır. Bu çalışma, Austen'ın hayatın değişmeyen dinamiklerini gösterme amacını yeniden değerlendirmek için seçilmiş olan romanları Emma ve Northanger Abbey'deki bu derin yapıyı ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Austen, yaşadığı dönemde İngiltere'nin sorunlu durumundan etkilenmiş olsa da, insanlık haline daha geniş bir perspektiften yaklaşmış ve düzenleyici toplumsal kurumları ve insani değeri önemsizleştiren zihniyeti hedef almıştır. Jane Austen, insan faktörünü anlamsızlaştıran, cinsiyet ve sınıfsal eşitsizlikleri güçlendiren ikiyüzlü toplumun kökü olarak ataerkil aklı gösterir. Austen'ın önemsizleştirilmiş insan değerini ve yozlaşmış toplumu sorunsallaştırması bağlamında, kurguları bir nihilizm anlayışını tasvir etmektedir. Özellikle hayatın bu yapısında, yazarın kadınların deneyimlerine odaklanması, bu çalışmada dişil nihilizm olarak tanımlanan yeni bir tür nihilist bakış açısı oluşturmaktadır. Jane Austen, kahramanlarının engelleyici toplumlardaki karakter gelişimleri, rutinleşmiş ev yaşam tarzları ve karşılıklı evlilik kaderleri aracılığıyla ataerkil toplumdaki bir kadının yaşamının nihilist potansiyelini işaret etmektedir. Romanların nihilist havasını güçlendiren bu unsurlar, Alman filozof Friedrich Nietzsche'nin nihilizm anlayışına ve onun übermensch (üst insan), amor fati (kader sevgisi), bengi dönüş gibi kavramlarına paralellik arz etmektedir. Austen'ın nihilist tonunu analiz etmek ve dişil nihilizm yelpazesini ortaya çıkarmak için, Nietzsche'nin söz konusu kavramları bu tezin teorik kapsamını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The oeuvre of Jane Austen has been the subject of many cultural and literary debates over decades. A variety of responses and perspectives have been derived from the analysis of her literary works in every period since the publications of them. Based on her literary style, Austen was interpreted both as a conservative and an innovative author. One of the main reasons behind the fact that Jane Austen still receives different reactions is the timeless and universal human condition she represents in her novels. Although her works are generally assumed to be written around trivial issues and simple love stories, the mastery in her novels resides in Jane Austen's ironies, layered and flat character constructions, and realistically-formed fictional realms. This study aims to disclose this deep structure in Austen's selected novels Emma and Northanger Abbey for the re-evaluation of her purpose in demonstrating unchanging dynamics of life. Even though Austen was affected from the problematic state of England in her time, she approached human condition from a broader perspective and targeted the mentality that trivializes regulative social institutions and human value. Jane Austen indicates patriarchal mind as the root of hypocritical society that renders human factor meaningless, and strengthens inequalities in terms of gender and class. In the sense that Austen problematizes trivialized human value and corrupted society, her fictions portray a sense of nihilism. Particularly, the author's focus on women's experiences in this structure of life forms a new type of nihilistic perspective, which is defined as feminine nihilism in this study. Jane Austen marks the nihilistic potentials of a woman's life in patriarchal society through her protagonists' character developments in impedimental societies, their routinised domestic lifestyles, and mutual fates of marriage. These elements which enhance the nihilistic atmosphere of the novels comply with the German philosopher Friedrich Nietzsche's understanding of nihilism and his concepts including übermensch, amor fati, and eternal recurrence. Nietzsche's concepts construct the theoretical scope of this thesis to analyse Austen's nihilistic tone and reveal the spectrum of feminine nihilism.