A study of Linear and Nonlinear Changes and optical absorption coefficient of Quantum dots
Kuantum noktalarındaki doğrusal, doğrusal olmayan kırılma endeksi değişimleri ve optik absorpsiyon çalışması
- Tez No: 419536
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN ÜSTOĞLU ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Epitaksiyal büyüme ve laser teknolojilerindeki önemli gelişmeler kuantum noktalarının doğrusal ve doğrusal olmayan optik özellikleri üzerinde giderek artan bir ilgi yaratmıştır. Bu çalışmada, doğrusal ve doğrusal olmayan kırılma indisindeki değişmeler ve optik soğurmayı kapsayan doğrusal olmayan optik özellikler, elektrik alan etkisiyle beraber incelenmiştir. İki boyutlu (disk gibi) ve küresel kuantum noktalarının elektronik yapıları, iki farklı hapsedilen potansiyel için (sonsuz derinlikteki potansiyel ve parabolik potansiyel), etkin kütle ve dipol yaklaşımı kullanılarak hesaplanmıştır. Doğrusal olmayan optik katsayılar, yoğunluk matrisi formalizasyonu kullanılarak yazılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki, kırılma indisindeki toplam değişim kuantum noktası büyüdükçe artarken, toplam soğurma katsayısı azalmaktadır. Tepe noktaları, kuantum noktasının boyutunun azalmasıyla mavi ışıma bölgesine kayar. Doğrusal olmayan optik özellikler, uygulanan elektrik alanının gücü ve optik yoğunluk arttıkça artmaktadır. Kuantum noktalarının tiplerinin karşılaştırılmasında ise, iki boyutlu (disk gibi) kuantum noktasındaki kırılma indisi değişimi ve soğurma katsayısının küresel kuantum noktasına göre daha düşük olduğu görülmüştür. Ayrıca, sonsuz derinlikteki potansiyel, parabolik potansiyel durumunda gözlemlenenlere göre, daha yüksek hapsetme etkisi ve optik tepkiyle sonuçlanmaktadır
Özet (Çeviri)
Important advances in both epitaxial growth and laser technologies have created a growing interest in the linear and nonlinear optical properties of quantum dots (QDs). In this study, the nonlinear optical properties, including the linear and nonlinear changes in the refractive index and optical absorption, have been studied, with the electric field effect. The electronic structures of the disk-like and spherical QDs are calculated using the effective-mass and dipole approximation, for the two different confining potentials; an infinitely deep and a parabolic. The nonlinear optical coefficients are written within the density matrix formalism. The results show that the total change in the refractive index increases with increasing QD size but the total absorption coefficients decrease. The peaks are blue-shifted for decreasing QD size. The nonlinear optical properties increase as the strength of the applied electric field and the optical intensity increase. Comparison of QD types shows that the refractive index changes and the absorption coefficients in the disk-like QD are lower than those in the spherical QD. Also the infinitely deep confining potential results in higher confinement effects and optical response compared to those observed in the parabolic potential case.