İstatistiksel proses kontrolü ve bir flotasyon tesisine uygulanması
Statistical process control and application to a flotation plant
  1. Tez No: 419542
  2. Yazar: NURİYE GÖKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN UÇURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
İstatistiksel Proses Kontrolü (İPK), üretim çalışmalarını önceden belirlenen kalite aralıklarında yapılmasını temin eden, standart dışı üretimi önlemek suretiyle istenmeyen ürün çıktısını azaltan matematik esaslı bir yöntemdir.Bu çalışmada İstatistiksel Proses Kontrolü teknikleri ve bir flotasyon tesisine (Özdemir Antimuan Madenleri A.Ş.)uygulanabilirliği araştırılmıştır.Tez çalışmasında, istatistiksel proses kontrol yöntemlerinden, kontrol diyagramlarından Standart Shewhart X-R grafikleri ve Proses Yeterlilik Analizlerinden yararlanılmıştır.Tesis çalışmalarından elde edilen X-R grafiklerinin incelenmesi neticesinde istenmeyen anomaliler tespit edilmiş olup minimize edilmesi için çözüm önerileri ortaya konulmuştur.Bununla birlikte tesiste üretilen antimuan konsantresinin %Sb ve %As değerleri için hesaplanan proses yeterlilik analizi ise flotasyon tesisinin kendi spesifikasyonları dahilinde üretim gerçekleştirdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Statistical Process Control (SPC) is an improved of methods, mathematical based,to provide production operation in accordance with desired properties quality specifications preventing poor quality production to minimize imperfect manufacturing.In this study, statistical process control techniques were desired then with applications of a flotation plant (Özdemir Antimuan Maedenleri A.Ş.)was investigated in detail.In this thesis,control charts(standart Shewhart X-R charts), one of the statistical prosess control methods, were used for performance measurement and process capability analysis has been emphasized.The anomalies of flotation plant were determined by using X-R graphics and operational solutions have been demonstrated to reduce these. However, flotation process capability analysis (for Sb% and As% of concentrate)showed that the plant operates within their specifications.