İstatistiksel proses kontrolu ve işletme uygulaması
- Tez No: 66026
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
ÖZET N İŞLETMELERDE İ.P.K UYGULAMASI İstatistiksel Proses Kontrolu.ürünün en ekonomik ve en yararlı şekilde üretilmesini sağlamak için önceden belirlenen kalite spesifikasyonlarına uygunluğunu sağlayan, standartlara bağlılığı hedef alan, kusurlu üretimi en aza indirmekle kullanılan bir araçtır. İstatiksel Proses Kontrolü önlemeye yöneliktir. Hatalar oluşmadan tedbir alınır. işletmeler Açısından I.P.K'nın önemi: İşletmeler için kalite artık bir stratejik araç haline gelmiştir. ISO 9000 sistemi ve Toplam Kalite yönetim modellerine işletmeler büyük önem vermektedirler. Özellikle de ISO 9000 belgesi, ürünü satmada bir ön şart haline gelmektedir. ISO 9001 'in 4.20 maddesinde şöyle denmektedir Tedarikçi.ürün karakteristiklerini tesbit etmek ve doğrulamak için duyulan istatistiki teknikleri belirlemelidirler. Tedarikçi, sözü edilen İstatistiki teknikleri uygulamak ve kontrol etmek için dökümante edilmiş prosedürleri oluşturmalı ve sürekliliğini sağlamalıdır.“ ifadesinden de anlaşılacağı gibi istatistiki teknikleri uygulamak ISO 9000 belgesi alan yada alacak firmalar için zorunluluk haline gelmiştir. İ.P.K. Uygulamasında Şematik Sıra? 1. Sorunlar Pareto Analizi ile tesbit edilir. 2. Mevcut durum gözden geçirilir. 3. Sebep-sonuç analizi ile sorunun nedeni ve uygulanması gereken yöntem belirlenir. 4. Analiz yapılır.(Gruplandırma,Koralasyon, X/ R kartları ve Deney) 5. önlemler alınır.6. Sonuçlar irdelenir. 7. Standardizasyon sağlanır. 8. Sonuçlar kontrol edilir.( X / R kartları ) Bilgisayardan yararlanma: I.P.K uygulamaları için gelişmiş paket programları geliştirilmiştir. ”SPSS“ bunlardan biridir. Uygulama kısmımızda X / R kontrol kartları için oluşturduğum program sayesinde, hesaplamalar yaptım ve demo olarak tez'e ekledim. TRANSTEK A.Ş.'de İPK Uygulaması TRANSTEK A.Ş.'de 1995 yılından beri ISO 9002 belgesine sahip olmasına rağmen, ciddi bir anlamda İ.P.K.'dan söz etmek mümkün değildi. Nüve Atölyesinde kronik bir sorun haline gelen galet kalınlıkları hatalarını engellemek için başvurduğumuz İ.P.K. neticesinde prosesi kontrol altına almayı başardık. Kasım 97 itibari ile çapaklanma tamamen kontrol altına alınmış ve ”galet kalınlığının“ birinci sorun halinden çıkarılmıştır. Sorunların çözümünü bulmak her zaman kolay olmayabilir. Endüstriyel tecrübeler göstermiştir ki, bir sorunun temel nedenini bulmak için hiçbir çaba içine girilmemişse,o sorun çözümsüz kalacak ve proses günden güne daha da kötüye gidecektir. Sorunları çözüp, prosesleri kontrol altına almak için I.P.K tekniklerinin ne kadar önemli olduğu açıkça görülmektedir. '';”^*.wt**-'s*'
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY S.P.C. APPLICATIONS İM OPERATIONS Statistical Process Control is an instrument which is ensuring that the product is in conformitiy with pre-determined qualitiy specifications in order to guarantee that the related product is manufactured in the most economical and beneficial way possible.which aims at loyalty to standarts and which is used to minimize the deficient production rate. Statistical Process Control is directed toward prevention Measures are taken before defects occur. importance of S.P.C. from the Point of View of Operatbns Today.qualitiy is a strategical weapon for operations. Operations attach great importance to ISO 9000 system and Total Quality Management models, ISO 9000 certificate in particular is on its way to become a prerequisite to sell related products. According to Article 4.20 of ISO 9001.“Suppliers shall be liable to determine the statistical methods used to establish and justifiy product characteristics. Suppliers shall also be liable to organbize the procedures documented in order to apply and control the above mentioned statistical rrsethodssand to ensure their continuity.”As clearly understood by this statement it has become a must to apply statistical methods for companies which have or shall be granted with ISO 9000 certificate. Schematical Order in S.P.C. Applications 1. Problems are established by using Pareto Analysis 2.Current situation is reviewed. S.Reason of the problem and method to be applied are determined through cause-result analysis.4. Analysis is conducted (Grouping.correlation, X / R cards end test) S.Measures are taken. 6. Results are considered. /.Standardization is ensured. 8. Results are inpected ( X / R cards) Use of Computers: Improved pocket software have been developed for S.P.S. applications. SPSS is one of those software.Thanks to the software that I have designed for X / R cards in our application department I have conducted calculations and enclosed them in my thesis as demos. S.P.C. Application in TRANSTEK INC. Although TRANSTEK INC. has been granted with the ISO 9002 certificate as early as 1995,there was no quastion of any serious S.P.C. applications. After appliying S.P.C. to prevent errors in gaîlet thicknesses which constituted chronic problem in the nucleus workshop, we have been able to put process under control As of November 1997,burring is entirely under control and gal let thickness no longer constitutes a primary corcern. Sometimes, it may not be easy to solve problems. Industrial experince shows us that the problem shall remain unsolved and the process shall deteoriate day by days unless efforts are used to discover the underlying cause. The importance of S.P.C. methods in solving problems and controlling processes is clear.