Toplam kalite yönetimi çerçevesinde kalite kontrol tekniklerinden istatistiksel proses kontrolü ve bir uygulama
The Technique of quality control which is in the frame of total quality management is statistical process control and an application
  1. Tez No: 111328
  2. Yazar: GÜRHAN ÇOĞUMLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Kalitenin ölçülmesi ve test edilmesinde diğer sektörlerde olduğu gibi otomotiv yan sanayisinde de birçok yöntem kullanılmaktadır. İstatistiksel yöntemler kalite alanında ne yazıkki kalite sertifikalarının alınması ve sürekliliğine hak kazanılması amacıyla rutin bilgisayar çıktıları olarak algılanmaktadır. Kalite kontrol araçlarından istatistiksel proses kontrolünde üretim proseslerindeki değişkenliklerin gözlenmesi için proses yeteneğinin yanında kontrol şemalarının da kullanılması gerekmektedir. Bu çalışmayla toplam kalite yönetimi çerçevesinde, kalite kontrol tekniklerinden birisi olan istatistiksel proses kontrolünün bir otomotiv yan sanayisi işletmesi olan İnci Exide Akü San.A.Ş.'de akü üretim proseslerinde kullanılabilirliği test edilip görülen aksaklıkların düzeltilmesi için zemin hazırlanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, daha az hatalı ürün üreterek sektörde ve işletmede verimliliğin arttırılması için öneriler de yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT There're a lot of method for measurement and testing of quality obtain in supplier for aoutomative sector like other sectors. Ufortunately, generally in the area of quality, the companies perceives of quality which prints the ordinary computer printouts which needs to take and contiunity of quality certifications from the quality organisations. For observation variations in manufacturing processes are not enough using of process capability analysis in Statistical process control as one of the Quality control took. The requirement is using control charts with process capability analysis. Testing ability to do and correction for shown lopsidedness in înci Exide Battery Company which is the supplier for automotive sector, that in frame of total quality management, the statistical process control technique as one of the statistical quality control methods. Therefore obtain the busindess efficiency through less defective production.