Arterial kan basıncı ölçümünde intra-arterial, oskültatuar ve ossilometrik ölçüm sonuçlarının değerlendirilmesi
Assesment of intra-arterial, auscultatory and oscillometric measurement results in measurement of arterial blood pressure
  1. Tez No: 419568
  2. Yazar: KEZİBAN BABADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET ARTERİAL KAN BASINCI ÖLÇÜMÜNDE İNTRA-ARTERİAL, OSKÜLTATUAR VE OSSİLOMETRİK ÖLÇÜM SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Araştırma, indirekt arterial kan basıncı ölçümünde, oskültatuar ve ossilometrik ölçüm sonuçlarının birbiriyle ve intra-arterial kateterle yapılan kan basıncı ölçüm sonucuyla uyumlu olup olmadığını değerlendirmek amacıyla yapılmış metodolojik ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, Ekim 2013 – Mart 2014 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ile Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım ünitelerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini; Araştırma tarihlerinde, araştırmanın yapıldığı yoğun bakım kliniklerinde yatarak tedavi gören, direkt (invaziv) kan basıncı monitörizasyonu yapılmış olan, araştırma kriterlerine uyan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 180 hasta oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında;“Olgu Rapor Formu”, Aneroid Sfigmomanometre, Ossilomerik üst kol kan basıncı ölçüm aleti ve İntra-arterial Monitör kullanılmıştır. Tüm kan basıncı ölçümleri radial arter kateterizasyonu olan üst koldan önce aneroid tansiyon aleti ile daha sonra ossilometrik tansiyon aleti ile her ölçüm arasında kol 5 dakika dinlendirilerek ölçülmüştür. Her bir tansiyon aletiyle yapılan ölçümler 2 kez tekrarlanmış ve bu ölçümlerin ortalaması alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılımlar, eşleştirilmiş örneklemde t testi, tek yönlü varyans analizi, bağımsız örneklem t-testi, korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hastaların yaş ortalamasının 57,07±14,85 yıl olduğu, %69,4' ünün erkek olduğu, %60,6'sının Kalp Damar Cerrahisi yoğun bakımda izlendiği, %61,7'sinin kan basıncı ölçümlerinin sol koldan yapıldığı, %67,8'inin kardiovasküler sisteme ilişkin tanısı olduğu, beden kitle indeksi ortalamasının 26,30± 4,80kg/m2 Kol çevresi ölçüm ortalamalarının 27,99± 2,59 cm olduğu saptanmıştır. Sistolik kan basıncı ölçüm ortalamalarında; intra-arterial ölçüm sonucunun (125,47±21,39 mmHg), diastolik kan basıncı ölçüm ortalamalarında ossilometrik yöntem ölçüm sonucunun en yüksek (73,91± 10,62 mmHg) olduğu bulunmuştur. Arterial kan basıncı ölçümünde en yüksek korelasyonun sistolik (0.96) ve diastolik kan basıncı için (0.90) intra-arterial ile oskültatuar yöntem sonuçları arasında olduğu saptanmıştır. İntra-arterial, oskültatuar ve ossilometrik yöntemle ölçüm sonuçlarının ortalamaları arasındaki farkta; sistolik kan basıncında en yüksek farkın intra-arterial ve oskültatuar yöntem (4,79±5,54) arasında, en düşük farkın intra-arterial ve ossilometrik yöntem (4,34±12,11) arasında olduğu (p0.05) olmadığı bulundu. Diastolik kan basıncı ölçüm ortalamaları arasındaki farkta intra-arterial ve oskültatuar yöntem arasındaki farkın anlamlı olduğu (p0.05) olmadığı saptandı. BKİ, kol çevresi, cinsiyet, ölçüm yapılan kol ve kardiovasküler tanısı olma durumunun intra-arteriel, ossilometrik ve oskültatuar yöntem ile elde edilen sistolik ve diastolik kan basıncı ölçüm sonuçları farkları arasında (p>0.05) ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESMENT OF INTRA-ARTERIAL, AUSCULTATORY AND OSCILLOMETRIC MEASUREMENT RESULTS IN MEASUREMENT OF ARTERIAL BLOOD PRESSURE This research is a methodological and descriptive study carried out in indirect arterial blood pressure measurements to assess whether the results of auscultatory and oscillometric measurement are consistent with each other and those obtained through intra-arterial catheters. It was carried out in Intensive Care units of Cardiovascular Surgery and Anesthesia and Reanimation of Ege University Medical Faculty Hospital between October 2013 and March 2014. The sampling of research consisted of 180 patients who suited to research criteria and accepted to participate in research, received inpatient therapy at intensive care units where research was conducted and undergone indirect (invasive) blood pressure moniterization during study period. During data collection the“Case Report Form”, Aneroid Sfigmomanometer, Oscillometric upper arm blood pressure measurement tool and Intra-arterial Monitor were used. Total blood pressure measurements were performed with aneroid tension tool before forearm which is radial artery catheterization and then with oscillometric tension tool, arm was left to rest for 5 minutes between each measurement. Measurements performed by each tension tool were repeated twice and averages of these measurements were taken. During evaluation of data the number and percentage distributions were used and also T test, one way anova, independent sampling t-test and correlation analysis were used in matched sampling. It was established as a result of research that the mean age of patients was 57.0 7 ± 14.85 years, 69.4 % were males, 60.6 % were followed-up in intensive care of Cardiovascular Surgery Department, in 61.7 % of them blood pressure measurements were performed on the left arm, 67.8 % had received diagnosis related to cardiovascular system, their mean body mess indices were 26,30 ± 4,80kg/m2 and their mean arm circumference measurements were 27.99 ± 2,59 cm. At the averages of systolic blood pressure measurements; the result of intra-arterial measurement was found to be 125.47 ± 21.39 mmHg and the result of oscillometric measurement was highest (73.91 ± 10.62 mmHg) in the average of diastolic blood pressure measurements. The highest correlation in arterial blood pressure measurement was found to be between the results of intra-arterial and auscultatory methods [systolic (0.96) and diastolic (0.90) blood pressures]. In the difference between averages of intra-arterial, auscultatory and oscillometric measurement results, the highest difference in systolic blood pressure was found between intra-arterial and auscultatory methods (4.79 ± 5.54), the lowest difference was found between intra-arterial and oscillometric methods (4.34 ± 12.11) (p< .001). In diastolic blood pressure the highest difference was between intra-arterial and oscillometric methods (-9.32 ± 7.98) whereas the lowest difference was between intra-arterial and auscultatory methods (-1.48 ± 4.71) (p< .001). Any relationship could not be found between according to age groups and systolic blood pressure the difference between averages of intra-arterial, auscultatory and oscillometric methods (p>0.05). In diastolic blood pressure results of measurements in difference was found between averages of intra-arterial and auscultatory methods (p0.05).