Kritik hastalarda farklı peep düzeylerinin intraabdominal basınç ve hemodinami üzerine etkileri
The effects of various peep levels on intraabdominal pressure and hemodynamics in critically ill patients
  1. Tez No: 502844
  2. Yazar: UĞUR SERKAN DUMANLIDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUREDDİN YÜZKAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş: Bu çalışmada yoğun bakım hastalarında, uygulanan üç farklı PEEP aralığının (0-4, 5-8, 9-12 cmH2O) intraabdominal basınç ve hemodinamik parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması amaçlandı. Metod: Olgular yoğun bakımda herhangi bir nedenle mekanik ventilatöre bağlı olan, supin pozisyonda, spontan solunum eforu göstermeyen ve 18-80 yaş arası hastalardan seçildi. Karın içi basıncının ölçümünde pratik ve genel olarak en çok kabul gören mesane içi basınç ölçüm yöntemi kullanıldı. Ölçüm yapılacağı sırada 100 mL izotonik verildi, basınç transdüserin sıfırlama noktası olarak simfizis pubis kullanıldı ve karın içi basıncı ölçüldü. Çalışma her grupta 22 olgu olmak üzere 3 grupta ve toplam 66 olgu üzerinde planlandı. Tüm olgular mekanik ventilatöre bağlı olup, değişik düzeylerde PEEP uygulandı. PEEP düzeyi 0-4 cmH2O aralığında olan hasta grubu Grup 4, PEEP düzeyi 5-8 cmH2O aralığında olan hasta grubu Grup 8, PEEP düzeyi 9-12 cmH2O aralığında olan hasta grubu Grup 12 olarak adlandırıldı. Hastaların PEEP değerleri tamamen hastanın kliniğine bağlı olarak yoğun bakım sorumlu hekimi tarafından belirlendi. Hastaların 0, 6, 12, 18 ve 24. saatlerindeki intraabdominal, santral venöz, arteryel kan basınçları, nabız, periferik oksijen saturasyonu, ateş, anlık sıvı balansları ve ml/kg/saat birimiyle idrar miktarları ölçülüp kaydedildi. Bulgular: Grupların cinsiyet dağılımına bakıldığında erkeklerin sayısı 56 iken kadınların sayısının 8 olduğu görüldü. Çalışmaya dahil edilen 64 hastanın yaş, BMI, vücut ağırlığı gibi demografik özellikleri değerlendirildiğinde üç grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Gruplar arası karşılaştırmada; tüm gruplar içinde en düşük İAB değerleri Grup 4'te, en yüksek değerler ise Grup 12'de kaydedildi. İAB değerleri 0., 6., 12., 18. ve 24. saatte Grup 12'de, Grup 4 ve Grup 8'den anlamlı yüksek idi (p0.05). Santral Venöz Basınç (SVB) açısından gruplar incelendiğinde; ölçülen SVB değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Gruplar idrar çıkımı açısından incelendiğinde; belirlenen saatlerde hesaplanan idrar çıkımı değerleri açısından gruplar arası karşılaştırılmada anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Anlık Sıvı Balansı açısından gruplar incelendiğinde; gruplar arası anlık sıvı balansı değerleri açısından yapılan karşılaştırmada anlamlı bir fark bulunmadı (p>0.05). Sonuç: Çalışmamızda aynı mekanik ventilasyon modunda uygulanan, farklı PEEP değerlerinde; düşük düzeylerde PEEP uygulamasında İAB'nin düşük, daha yüksek düzeylerde PEEP uygulamasında İAB'nin de yüksek olduğu, bu artışın hafif İAH oluşturduğu ancak hemodinamiyi etkilemediği kanatine varılmıştır. Bununla birlikte daha yüksek PEEP değerlerinin İAB üzerindeki etkilerini araştırmak için başka çalışmaların da yapılması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, it was aimed to compare the effects of three different PEEP levels (0-4, 5-8, 9-12 cmH2O) on intraabdominal pressure and hemodynamic parameters of patients in intensive care unit. Method: Patients between 18-80 years old whom were mechanically ventilated without any spontaneous respiratory efforts on supine position were included into the study. Bladder pressure measurement as a practical and frequently preferred method was used in order to measure intra-abdominal pressure. 100 ml isotonic fluid was given during the measurement. Level of symphysis pubis was chosen for zeroing the pressure transducer to measure the intra-abdominal pressure. Three patient groups, each containing 22 cases, totally 66 patients were planned in this study. All patients were mechanically ventilated with various PEEP levels. The patients with 0-4 cmH2O PEEP levels were named Group 4; the patients with 5-8 cmH2O PEEP levels were named Group 8; the patients with 9-12 cmH2O PEEP levels were named Group 12. The levels of patients' PEEP levels were arranged by the responsible intensive care physician regarding to the patients' clinic. Intraabdominal, central venous, arterial blood pressures, pulse rates, peripheric oxygen saturation, body temperature, instant fluid balances and amounts of urine (in ml/kg/hour unit) of the patients were measured on the 0. 6. 12. 18. and 24. hours and recorded. Results: If we look at the gender distributions of the groups: 56 males and 8 females were studied. There were no statistical differences between three groups in terms of the demographic characteristics such as age, BMI, body weight of 64 patients (p>0,05). The lowest IAP levels were recorded in Group 4; the highest levels were recorded in Group 12. IAP levels were significantly higher in the hours of 0, 6, 12, 18, and 24 in Group 12 than the other groups (p0,05). There were no significant differences found in terms of Central Venous Pressure (CVP) measures (p>0,05). When the groups were analysed in terms of urine output, there were no significant differences found between the groups (p>0,05). There were no significant differences found between the groups in terms of instant fluid balance (p>0,05). Conclusion: IAP was found lower in patients with lower PEEP levels vice versa higher IAP was found in patients with higher PEEP levels applied via the same mechanical ventilation mode. These increases in IAP in accordance with the increased PEEP levels were thought to induce minimal intra-abdominal hipertension (IAH), still not to affect the hemodynamics. Furthermore it is thought that more studies are needed research the effects of higher PEEP levels on IAP.