Investigating the factors behind positive reactions to change: The role of affect and cognition
Değişime yönelik olumlu tepkilerin ardındaki etkenler: Biliş ve duygulanımın rolü
- Tez No: 419579
 - Danışmanlar: PROF. DR. HAYAT KABASAKAL
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 286
Özet
Küreselleşme, teknolojik gelişmeler ve hızlanan rekabet ortamı ile biçimlenen günümüz koşullarında, örgütsel değişim olgusu, gittikçe daha büyük önem kazanmış ve kaçınılmaz hale gelmiştir. Örgütsel değişim girişimleri, performans ve verimliliği artırmak gibi olumlu sonuçlar hedeflese de, pek çok değişim girişimi, çoğunlukla insan faktörünün göz ardı edilmesi nedeniyle başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Değişimin insanlar tarafından başlatıldığı ve uygulandığı düşünülürse, onların değişime desteğinin nasıl sağlanabileceği, değişimin başarısı için cevaplanması önem taşıyan, temel bir sorudur. Bireylerin, örgütsel bir değişime bağlılık ve davranışsal destekleri, değişimi, duygusal ve zihinsel değerlendirmeleri ile nasıl algıladıkları ve yorumladıklarına bağlıdır. Bu noktada, duygusal ve zihinsel değerlendirmeleri etkileyen faktörler ile duygusal ve zihinsel yorumların, değişime bağlılığı ne ölçüde etkilediği, tartışmalı bir konu olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalışma, örgütsel değişim sırasında, değişimin uygulanma süreçleri, adalet algısı, lider-üye etkileşimi ve liderlik stili gibi bağlamsal ve süreçsel öğelerin, çalışanların mantığına mı duygularına mı daha fazla hitap ettiğini ve bu faktörlerin duygusal ve zihinsel değerlendirmeleri ne şekilde etkileyerek, değişime bağlılık ve destek üzerinde farklı etkiler sağladığını incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of organizational change has never been more significant, given the business context of fierce competition, ever-changing requirements of globalization, and the pace of technological innovations. Although organizational change efforts are intended to create positive outcomes such as increased performance and productivity, most of the change initiatives fail, essentially due to neglecting the crucial human aspect of change. Yet, considering that change is carried out by individuals, how to obtain their support for change is an essential question that must be answered for success of the change. Individuals? commitment to and behavioral support for an organizational change depends on how they perceive and interpret it based on their affective and cognitive evaluations. At this point, a controversial issue emerges regarding the factors that influence affective and cognitive evaluations and to what extent these responses predict commitment to and behavioral support for change. This research investigates whether contextual and process related factors such as change implementation processes, perceptions of justice, leader-member exchange and leadership style during an organizational change appeal to employees? minds or hearts and the differential impact of these factors on employees? commitment to and support for change via emotions and rationality.