Vücut kitle indeksi, vücut yağ indeksi, bel çevresi, bel kalça oranı, bel boy oranı ile lipid parametreleri arasındaki ilişki
Relationship between lipid parameters and body mass index, body fat index, waist circumference, waist-hip ratio, waist to height ratio
  1. Tez No: 419646
  2. Yazar: NADİRE KÜÇÜKÖZTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MURAT SUHER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Obezite birçok ülkede giderek artmakta olan bir problem olup çeşitli kardiyovasküler risk faktörleri ile ilişkilidir. Total vücut yağını ve dağılımını ölçen çeşitli görüntüleme yöntemleri geliştirilmiş olmasına rağmen, basit antropometrik ölçüm yöntemleri klinik pratikte halen geçerliliğini korumaktadır. bu çalışmanın amacı basit antropometrik ölçümlerle lipid parametrelerinin ilişkisini belirlemektir. Mayıs 2004-mayıs 2007 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları sevisinde yatarak takip edilmiş olan toplam 267 hasta (148'i kadın, 119'u erkek) çalışmaya alındı. Diyabet tanısı olanlar ve yatışından önce antilipidemik ilaç tedavisi alanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastaları yaş, bel çevresi, bel kalça oranı (BKO), bel boy oranı, vücut yağ indeksi (VYİ), vücut kitle indeksi (VKİ), ile total kolesterol (TK), düşük dansiteli lipoprotein (LDL), yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), trigliserid (TG) parametreleri kaydedildi. VYİ ile TK, LDL arasında, VKİ, bel çevresi, bel boy oranı ile de TG arasında korelasyon vardı. Antropometrik ölçümlerle HDL arasında belirgin bir ilişki yoktu. Lipid profiliiçerisinde ise TG ile bel çevresi ve VKİ arasında bir ilişki görüldü (p=0,015, p=0,010). Sonuçta VYİ, VKİ, bel çevresi ve bel boy oranı dislipidemi prediktörü olarak klinik pratikte kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is an increasing problem in many countries and are related to multiple cardiovascular risk factors. Although imaging tecniques can determine total body fat and its distribution reliably, simple anthropometric measurements remain important in clinical practice. The purpose of this study was to determine the assosiation between some simple anthropometric measurements remain important in clinical practice. The purpose of this study was to dtermine the association between some simple anthropometrc measurements and lipid parameters. 267 patients (148 female, 119 male) who were hospitalized at Internal Medicine Linique of Ankara Atatürk Teaching and Research Hospital between May 2004-may 2007 were included in this study. The patients with diabetes and taking lipid lowering agents were excluded. In all patients waist cimcumference (WC), waist hip ratio (WHR), waist to height ratio (W/Ht), index of body fat (IBF), body mass index (BMI) and total cholesterol (TC), triglyceride (TG),high density lipoprotein (HDL), low density lipoprotein (LDL) were recorded. There was corelation between IBF with TC, LDL and between BMI, WC, W/Ht with TG. There was not any significant corelation between anthropometric measurements with HDL. Among lipid profile, TG showed the cosest corelation with WC and BMI (p=0.015, p=0.010). We concluded that IBF, BMI, WC and W/Ht can be used as predictor of dyslipidemia in clinical practice.