Çocuklarda zeytin poleni duyarlılığı sıklığı ve zeytin poleni alerjisi saptanan hastaların alerjik hastalık kliniği ile duyarlılık ilişkisinin değerlendirilmesi
Olea europaea pollen sensitization in childhood and its association with the allergic diseases
- Tez No: 419669
- Danışmanlar: UZMAN FATİH ÇELMELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Allerji ve İmmünoloji, Family Medicine, Allergy and Immunology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Zeytin ağacı, Akdeniz Bölgesi'nde bol bulunan ve ekonomik tarım nedeniyle yetiştirilen bir bitkidir. Zeytin polenleri Akdeniz ülkeleri ve diğer bazı ülkelerde alerjik rinit ve alerjik astım gibi mevsimsel solunum alerjilerinin en önemli nedenidir. Alerjik hastalık tanısı için yapılan deri prick testlerinde zeytin poleni duyarlığının saptanması Akdeniz Bölgesi için gerekli olabilir. Bu çalışmada, alerjik hastalık kliniği ile başvuran olguların zeytin polenine karşı duyarlılık oranları, bu duyarlılığın alerjik hastalık kliniğine etkileri, hastalık risk faktörleri ve diğer duyarlılıklarla ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmaya Nisan 2011 ve Nisan 2014 yılları arasında Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Polikliniği'ne alerjik hastalık semptomları ile başvuran ve yapılan cilt testinde en az bir duyarlılık saptanan 1513 çocuk hasta dahil edildi. Veriler retrospektif olarak derlendi. Her bir hasta için demografik özellikler (yaş, cinsiyet), klinik öykü, bazı risk faktörleri ve laboratuvar değerleri detaylı olarak kaydedildi. Ülkemize ve bölgemize özgü yaygın görülen aeroalerjenleri içeren deri prick testleri uluslararası standart prosedürler çerçevesinde uygulandı. İstatistik hesaplamalar için SPSS sürüm 21.0 (IBM, Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The olive tree is a plant abundant in the Mediterranean Region and is grown due to the economic agriculture. Olive pollen is a major cause of seasonal respiratory allergies such as allergic rhinitis and allergic asthma in the Mediterranean countries and some other areas. In skin prick tests for the diagnosis of allergic diseases, it may be required to determine the olive pollen sensitivity for the Mediterranean region. In this study, it is aimed to determine the olive pollen sensitivity rates of the applicants with clinical allergic diseases. Children who were referred to the Pediatric Allergy Outpatient Clinic of Antalya Training and Research Hospital from April 2011 to April 2014 with various symptoms of suspected atopic diseases with at least one positive skin test to a panel of inhalant allergens were included to the study. Data were collected as retrospectively. Demographic characteristics (age, gender), clinical history, risk factors and laboratory values were recorded in details for each patient. Skin prick tests, including common aeroallergens in our country and our region, were performed according to international standard procedures. The statistical calculations were performed with SPSS version 21.0 (IBM, Chicago, IL, USA).