Balık yağı, zeytin yağı ve vitamin E'nin karaciğer üzerindeki patolojik etkileri; parsiyel hepatektomi yapılan ratlardaki hücre proliferasyonu ve antioksidan savunma sistemi
- Tez No: 164527
- Danışmanlar: DOÇ.DR. VEDAT KIRIMLIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
7. ÖZET Bugün split karaciğer greftleri çocuklarda kullanılmamaktadır ancak erişkinlerdeki kullanımı artmaktadır. Parsiyel hepatektomi (PH) sonrasında karaciğer rejenerasy onunun yüksek kapasitede olduğu iyi bilinmektedir. Bu çalışmada %70 parsiyel hepatektomi yapılan ratlarda balık yağı, zeytinyağı ve vitamin E tedavileri sonrasında gelişen karaciğer rejenerasy onu ve antioksidan savunma sistemi araştırılmaktadır. Çalışmada 35 adet erkek swiss albino sıçan kullanılmıştır. Grup A'ya (n=10) balık yağı 4mL/kg/gün po, Grup B'ye (n=10) zeytin yağı 4mL/kg/gün po, Grup C'ye (n=10) vit E lOOmg/kg/gün İM Grup D'ye (n=5) %70 PH uygulandığı halde tedavi uygulanmamıştır. 2 haftalık tedavi periyodu sonrasında %70 PH uygulandı. Postoperatif 3. gün denekler sakrifiye edildi ve karaciğer fonksiy onlarının değerlendirilmesi için vena kava inferiordan kan örneği ve histopatolojk ve biyokimyasal çalışmalar için karaciğer dokusu alındı. Grup A ve C'den alınan örneklerde karaciğer parankiminde ve kesim alanında kontrol gruplarına göre istatistiksel olarak belirgin anlamlı karaciğer rejenerasy onu gösterildi (p=0,045). Diğer taraftan, Grup B'de karaciğer rejenerasyonu kesim yüzeyinden ziyade parankimde daha belirgindi, ancak hem parankim hem de yüzey kesim alanı kontrol grubuna göre istatistiksel olarak farklılık göstermedi (p=0,l). Balık yağı grubundaki karaciğer parankim rejenerasyon artışı istatistiksel olarak vitamin E grubundan daha fazla idi (p=0,035). Karaciğer fonksiyon testleri açısından %70 PH istatistiksel olarak tüm gruplarda farklılık gözlenmedi. MDA seviyesi kontrol grubuna göre daha düşük olarak belirlendi ( p=0,001). Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında GSH düzeyi zeytin yağı grubunda daha belirgin olarak istatistiksel olarak, belirgin anlamlı artmış gözlendi (p=0,025,p=0,01ve göreceli p=0,96). Grup zeytin yağı hariç, NO ve SOD seviyelerinde 35azalma istatistiksel olarak belirlendi. MDA, GSH, NO, SOD açısından grup balık yağı ve vitamin E arasında farklılık gözlenmedi. Sonuç olarak bu çalışmada biz %70 PH uygulanan ratlarda balık yağı tedavisi almış grupta karaciğer parankimi ve kesim yüzeyindeki rejenerasyonun en fazla zeytin yağı verilen grupta en az olduğu görüldü. Her iki balık yağı ve vitamin E' de zeytinyağı grubuna göre daha fazla antioksidan savunma sistemi geliştiğini gösterdik. 36
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Today split liver grafts are no longer reserved for children but are employed with increasing frequency in adults. The high capacity of liver regeneration (LR) after partial hepatectomy (PH) is well known. This study investigates the liver regeneration and antioxidant defence system in rats subjected to 70% partial hepatectomy after a pretreatment period for 2 weeks with fish oil, olive oil and vitamin E. Forty male, swiss albino rats are recruited in the study. Group A (n=10) recieved fish oil 4ml/kg/day po, Group B (n=10) recieved olive oil 4 ml/kg/day po, Group C (n=10) recieved vitamin E (100 mg /kg/day.im) Group D (n=10) did not receive any treatment but subjected a 70% PH. After a period of pretreatment for 2 weeks, we conducted 70% PH. On postoperative day 3, all rats were sacrified and blood taken by vena cava inferior puncture for the liver function tests (LFT) and the liver tissue was obtained for histopathological and biochemical examination. Liver sections from group A and C (fish oil and Vitamin E) showed signs of statistically significant liver regeneration in both liver parencyhma and cut surface in respect to control group, (P=0.045). On the other hand, Group B (olive oil) showed signs of liver regeneration in the paranchyma more than that of the cut surface, but neither the paranchyma nor the cut surface showed statistically significant differences in respect to control group (p=0.1). The enhancement of the liver paranchyma regeneration in the fish oil group was more than that of the vitamin E group which gave a statistically significant diffrence (p=0.035). Concerning the LFT, there was not any statistically significant difference among the groups underwent 70% PH. MDA levels are found to be decreased in all, when compared to control group (p=0.001). When compared with control group, the 37inreased GSH levels are found to be statistically significant in all but olive oil group (p=0.025, p=0.01 and p=0.96 respectively). The decreased levels of NO and SOD in all of the groups but in olive oil group was not statistically significant (p=0.001, p=0.003, p-0.002, p=0.002, p=0.062 and p=0.179 respectively). Concerning MDA, GSH, NO, SOD there wasn't any statistically significant difference was found when fish oil and vitamin E group are compared Based on the results of this study we conclude that the liver paranchyma and the cut surface regeneration after 70% PH in rats are at most with fish oil and least with olive oil treatment. Fish oil and vit E serve to improve the antioxidant defence system more than that of the olive oil group. 38