A software system for the data retri̇eval sublanguage for a dynamic DBMS
Dinamik bir veritabanı yönetim sisteminin veri çekme altdili için bir yazılım sistemi
  1. Tez No: 419673
  2. Yazar: ALEV ELÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL BAŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1982
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Dinamik Veritabanı Yönetim Sistemi, DVS, kullanıcıların gereksinmelerinin veritabanının dinamik olarak tanımlanması ve kullanmasına yarayan ODTÜ'de tasarlanmış bir veritabanı yönetim sistemidir. DVS veri dili, yöntemsel olmayan, ilişkisel ve yüksek düzeyli bir dildir; ve sözdizimi Türkçe'nin doğal yapısına uyumludur. Veri çekme altdilinin ilişkisel bütünlüğü kanıtlanmıştır. Bu araştırma çalışması, DVS'yi uygulamak için yapılan yazılım geliştirme çalışmasının bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı, DVS veri çekme altdili için bir yazılım paketini tasarlamak ve gerçekleştirmektir. Altdil, değişik kullanıcıların sorgularına veritabanında yanıtlar bulmakta kullanılır; koşulsuz, koşullu, küme koşullu ve anahtarlı gibi dört tür çekme deyiminden oluşur. Çekilen veriler üzerinde yapılmak istenecek ek işlemler için de yardımcı deyimler vardır.
Özet (Çeviri)
The Dynamic Database Management System, DDS, designed in METU, is a database management system enabling the user to dynamically define and utilize the database of his/her own needs. DDS has a non-procedural, relational, and high-level data language whose syntax is based on the natural structure of Turkish. Its data retrieval sublanguage has been proved to be relationally complete. This research work is part of the software development effort to implement DDS. The purpose of this work is to design and implement a software package for the data retrieval sublanguage of DDS. The sublanguage is used in finding answers in the database to the queries of various users. It consists of four kinds of retrieval statements, namely, unconditional, conditional, set-conditional, and keyed. There are also auxiliary statements for additional operations on the retrieved data items.