Değişmez momentler kullanarak içerik tabanlı görüntü erişim sistemi ve imge sınıflandırma yöntemlerinin karşılaştırılması
The comparison of methods content-based image retrieval system and image classification using invariant moments
- Tez No: 434819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda veri madenciliği çok yüksek bir hızla gelişmektedir. Bu gelişmeler aynı zamanda sayısal görüntü işleme teknolojisinde kullanılan programların da gelişmesini tetiklemektedir. İmge sınıflandırma ve içerik tabanlı görüntü erişim sistemleri; esas olarak imgeden farklı özellikler (renk, doku, enerji vs.) çıkararak anlamlı bir biçimde sınıflara ayırma işlemidir. Bu tez kapsamındaki yazılımlar, Visual Studio 2012 platformu üzerinde C# programlama dili ile kodlanmıştır. İmge sınıflandırma yöntemi olarak geri yayılımlı yapay sinir ağı; içerik tabanlı görüntü erişim sistemlerinde mesafe ölçümü için öklid uzaklığı ve öznitelik çıkarma işleminde ise bir görüntü işleme kütüphanesi olan Emgu CV kullanılmıştır. Programda Caltech101 imge seti üzerinde hem imge erişim hem de imge sınıflandırma işlemi yapılarak iki işlemin sonuçları karşılaştırılmıştır. İçerik tabanlı görüntü erişim sisteminin imge sınıflandırma yönteminden doğruluk kriteri bakımından daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca öznitelikler çıkarılırken, genelde renksiz imgeler üzerinde ve imgenin farklı bakış açılarına bakılarak çıkarılan değişmez moment öznitelikleri, bu tezde renkli Caltech101 imge setine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, data mining has developed with very high speed. These developments have also led to the development of software used in digital image processing technology. Image classification and content-based image retrieval systems extract different features (color, texture, energy, etc.) from the images to separate them in a meaningful manner. C# language and Visual Studio 2012 platform are selected for developing the software for this thesis. Back-propagation neural network was employed as the image classification method; Euclidean distance was selected to measure the distance in content-based classification system and finally, Emgu CV image processing library was selected in feature extraction processes. Caltech101 data set was used to compare the effectiveness of image classification and content-based image retrieval systems. The results show that content-based image retrieval systems are superior in terms of classification accuracy. Furthermore, invariant moments have been applied to Caltech101 data set, where all images are colorful. Normally, these moments are employed on colorless images and extracted from the different angles of view of the same image.