Mycobacterıum tuberculosıs kompleks suşlarının primer ilaçlara duyarlılığının mgıt, e-test ve agar proporsiyon yöntemleri ile araştırılması
Detection of the susceptibility of mycobacterium tuberculosis complex strains to the first line drugs by the mgit, e-test and agar proportion methods
  1. Tez No: 419675
  2. Yazar: NURAN ARSLAN KARABULUT
  3. Danışmanlar: DR. BANU BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Mikrobiyoloji Laboratuarı'nda Ekim 2006-Eylül 2007 tarihleri arasında, izole edilen 51 M. tuberculosis kompleks suşunun izoniazid (INH), rifampin (RIF), streptomisin (STM) ve etambutole (EMB) duyarlılığı Mycobacterium Growth İndicator Tube (MGIT), Epsylometer test (E-test) ve agar proporsiyon yöntemleri ile araştırılmıştır. Mikobakteri kültürü yapılması istenen 467 hastanın klinik örnekleri MGIT ve L-J besiyerlerine ekilmiş ve 51 hastadan mikobakteri üretilebilmiştir. MGIT kültür yöntemi ile izole edilen 51 suşun ancak 43'ü (%84) L-J besiyerinde üretilebilmiştir. Kültürde üreme saptanan 51 örneğin %43'ünde Erlich-Ziehl-Neelsen (EZN) ve AuromineRhodamine yöntemleri ile aside dirençli basil saptanmıştır. Üreyen mikobakteri suşlarına MGIT p-nitro benzoik asit (PNB), kord faktör, nitrat redüktaz ve niasin identifikasyon testleri uygulanarak tüm kökenler M. tuberculosis kompleks olarak tanımlanmıştır. İzole edilen 51 M. tuberculosis kompleks kökeninin 47'sinde (%92) herhangi bir ilaç direncine rastlanmazken, 2 kökenin (%4) izoniazide ve 2 kökenin (%4) streptomisine dirençli olduğu agar proporsiyon yöntemi ile saptanmıştır. İki ilaca, üç ilaca, çoklu ilaç direncine veya ilaçların tümüne dirençli suş tespit edilmemiştir. MGIT, E-test yöntemleri ile referans olarak kabul edilen agar proporsiyon yöntemi arasında INH için % 98, RIF, STM ve ETM için % 100 uyum tespit edilmiştir. E-test yöntemi ile belirlenen Minimum İnhibitör Konsantrasyon (MİK) sonuçlarından yararlanılarak primer ilaçlar için MİK50 ve MİK90 değerleri hesaplanmıştır. MİK50 ve MİK90 değerleri sırası ile; izoniazid için 0.016 ve 0.125, rifampin için 0.047 ve 0.125, streptomisin için 0.19 ve 0.50, etambutol için 0.094 ve 0.38 olarak bulunmuştur. Tüm ilaçlar için MİK50 ve MİK90 değerlerinin hassas aralıkta bulunduğu tespit edilmiştir. Çalışmamız M. tuberculosis kompleks izolatlarının primer antimikobakteriyel ilaçlara duyarlılıklarının belirlenmesinde E-test ve MGIT yöntemlerinin, agar proporsiyon yöntemine alternatif olabileceğini göstermiştir. Direnç oranlarının düşüklüğü, çalışmanın prospektif olarak her izolata duyarlılık testi yapılması ve olguların çoğunun daha önce tüberküloz tedavisi almamış olmaları ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
The susceptibility testing of 51 clinical isolates of M. tuberculosis complex against isoniazid (INH), rifampin (RIF), streptomycin (STM) and ethambutol (EMB) were studied by the Mycobacterium Growth İndicator Tube (MGIT), Epsylometer test (Etest) and the agar proportion methods at Clinical Microbiology Laboratory of Şişli Etfal Education and Research Hospital, between October 2006 and September 2007. Clinical specimens of 467 patients were cultured on MGIT and L-J agar and it was produced mycobacteria from 51 patients. The only 43 (84%) of 51 strains that were isolated with MGIT method were detected on L-J agar. Asid fast bacteria was detected at 43% of 51 specimens growth on culture with Erlich-Ziehl-Neelsen (EZN) and Auromine-Rhodamine methods. MGIT p-nitro benzoic asit (PNB), cord factor, nitrat reductase and niacin identification tests were applied for Mycobacterium strains for identification and all isolates were identified as M. tuberculosis complex. 47 (92%) of 51 M. tuberculosis complex strains were not resistant to any major drugs. 2 (4%) isolates were resistant INH and 2 (4%) isolates were resistant to STM by agar proportion method. There were no strains resistant to two, three, multidrug resistance and all of the four drugs with three methods at the same time. The concordance of E-test and MGIT methods with standard agar proporsiyon method were 98% for INH and 100% for RIF, STM, ETM. MIC50 and MIC90 values for the first line drugs were established via MIC results that was determined by E-test method. MIC50 and MIC90 values for INH, RIF, STM, ETM were found 0.016 and 0.125, 0.047 and 0.125, 0.19 and 0.50, 0.094 and 0.38 respectively. MIC50 and MIC90 values for four first line drugs were found that in susceptible MIC range. Our study was show that E-test and MGIT methods will be enable to alternative methods to agar proportion method for determination of susceptibility to first-line drugs of M. tuberculosis complex isolates. Low resistance rates may be explained with susceptibility testing to every consecutive isolates by prospectively and not having tuberculosis treatment before, of most cases.