Akne vulgarisli hastalarda sosyal fobi ve yaşam kalitesi
Social phobia and quality of life in patients of acne vulgaris
- Tez No: 419691
- Danışmanlar: UZMAN FİGEN ATALAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç : Bu çalışma ile akne vulgaris hastalığının psikiyatrik özellikleri, bu hastalarda sosyal fobi sıklığı,hastalığın yaşam kalitesi üzerine etkileri, psikiyatrik komorbiditenin bazı psikolojik parametreler açısından incelenmesi amaçlanmştır. Bu araştırma ile diğer sağlıklı kişilerle bu hastalar karşılaştırılarak hastalığın olumsuz etkileri değerlendirilmeye çalışılacaktır. Yöntem:Çalısmamıza akne vulgaris tanısı konmus 70 olgu ile 50 aknesi olmayan sağlıklı kontrol olgusu dahil edildi. Katılımcılara öncelikle sosyodemografik bilgi formu doldurtuldu. DSM-IV Eksen I Bozuklukları İçin Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) uygulandı. Ayrıca hastalara Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği(HADÖ), .
Özet (Çeviri)
Objectives: This study aimed to assess acne vulgaris with regards to its psychiatric features, its effects on the quality of life and the prevalence of accompanying social phobia as well as the psychiatric comorbidities by using some psychological parameters. In this study the negative impact of the disease was evaluated by comparing the cases with the healthy controls. Method: Seventy acne vulgaris cases and 50 healthy subjects without acne were enrolled. The participants were asked to fill sociodemographical information form at the initial appointment. Structured Clinical Interview for the DSM-IV Axis I Disorders (SCID-1) was applied for each participant. Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), Liebowitz Social Anxiety Scale (LSAS), The Short Form (36) Health Survey (SF-36) and Acne-specific Quality of Life Questionnaire (Acne-QoL) were applied and the scores were recorded.