Primer perkütan girişim uygulanan akut st-elevasyonlu miyokard infarktüsü hastalarında klopidogrel direnci ve no-reflow ilişkisi
Impact of clopidogrel resistance on st-segment resolution and no-reflow in acute myocardial infarction with st-elevation patients treated with a primary percutaneous coronary intervention
- Tez No: 419692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET NARİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Akut miyokard enfarktüsünde hızla epikardiyal coroner akımın sağlanması risk altındaki miyokardın korunması için önemlidir. No-Reflow fenomeni primer perkütan koroner girişimlerde karşılaşılabilevek önemli bir problemdir ve değişik fizyopatolojik yollarla oluşur.Amacımız primer perkütan koroner girişime alınan hastalarda klopidogrel direnci ve no-reflow ile ilişkisini değerlendirmektir. 127 hasta (mean yaş 54.0±11.4 yıl, 83.7% erkek) bu amaç için değerlendirildi. No-reflow EKG de %50 den az ST segment değişimi olarak belirlendi.Sonuç olarak no-reflow klopidogrel resistansı olan hastalarda anlamlı olarak daha sık görüldü. ,825.3 vs. 57.1%, P = 0.006). Primer perkütan girişim yapılan akut miyokard enfarktüsü hastalarında tek değişkenli analiz ve çok değişkenli analizlerde klopidogrel direnci ve anterior miyokard enfarktüsü no-reflow fenomeni için bağımsız öngördürücüler olarak bulundu. Bizim çalışmamız gösterdi ki klopidogrel direnci no-reflow fenomeni için mantıklı bir mekanizma olabilir. Primer perkütan koroner girişim sonrasında basit EKG değerlendirmesi kötü prognozlu hastaların belirlenmesinde kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
A rapid restoration of epicardial coronary flow in acute myocardial infarction is crucial for saving jeopardized myocardium. The no-reflow phenomenon is one of the major problems in a primary percutaneous coronary intervention (PCI) and may be defined as an outcome of different pathological pathways. Our aim was to evaluate clopidogrel resistance in patients who underwent primary PCI and the relationship with the no-reflow phenomenon. Materials and methods A total of 127 patients (mean age 54.0±11.4 years, 83.7% men) were assessed for this purpose. No-reflow was defined as less than 50% ST-segment resolution on ECG. Result No-reflow was significantly frequent in patients with clopidogrel resistance (25.3 vs. 57.1%, P = 0.006). Univariate analysis and multivariate analysis showed that clopidogrel resistance and anterior myocardial infarction were only independent predictors of no-reflow phenomenon in patients treated with a primary PCI during acute myocardial infarction. Conclusion Our study showed that clopidogrel resistance may be one of the responsible mechanisms for the no-reflow phenomenon. Assessment of simple ECG after a primary PCI may help clinicians to determine patients with a poor prognosis.