Akne vulgarisli hastalarda sosyal görünüm kaygısı ve benlik saygısı değerlendirilmesi
Evaluation of social appearance anxiety and self-esteem in patients with acne vulgaris
- Tez No: 847005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU AYRALER, YRD. DOÇ. DR. IŞIL DENİZ OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Akne vulgarisli hastalarda aknenin sosyal görünüm kaygısına etkilerinin ve benlik saygısı üzerine etkilerinin değerlendirilmesi, akne özellikleri, akne şiddeti ve sosyodemografik özellikler ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışma vaka- kontrol tarzında yapılmıştır. Araştırmaya Ocak 2023- Haziran 2023 tarihleri arası Giresun Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine ve Deri ve Zührevi Hastalıklar polikliniğine başvuran 14-60 yaş arası 58 sağlıklı, 58 akne vulgarisli hasta katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik veri testi, benlik saygılarını değerlendirmek için Rosenberg Benlik Saygısı envanterinin ilk on sorusu (benlik saygısının değerlendirildiği kısmı) ve Sosyal Görünüm Kaygısı Ölçeği anketleri araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme ile toplanmıştır. Akne vulgarisli hasta grubunda global akne derecelendirme sistemi (GADS) ile akne şiddeti de değerlendirilmiştir. SPSS 20.0 paket programı kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması 31,56 ± 10,47 olup, %67,2 (n=39) 'si kadın, %32,8 (n=19)'i erkekti.Hastaların %60 (n=35)'ı sigara kullanırken, %43 (n=25)'ü alkol kullanıyordu. Hastaların GADS e göre %89,7 (n=52)'sinin hafif, %10,3 (n=6)'ünün orta şiddette aknesi vardı. Hastaların %46 'sında akne skarı mevcuttu. Akne süresi üç gruba ayrıldı; 8 (%13,8) hastanın 0-4 yıl arası, 9'unun (%15,5) 5-9 yıl arası, 41'inin (%70,7) 10 yıldan daha uzun zamandır akne vulgaris kliniği mevcuttu. Katılımcıların benlik saygısı puan ortalamaları; kontrol grubunda 0,91 ± 1,04, hasta grubunda 1,84 ± 1,62 idi.
Özet (Çeviri)
Purpose It was aimed to evaluate the effects of acne on social appearance anxiety and self-esteem in patients with acne vulgaris, to examine its relationship with acne characteristics, acne severity and sociodemographic characteristics.Materials and Methods: The study was conducted in a case-control style. 58 healthy patients and 58 patients with acne vulgaris, aged 15-60, who applied to Giresun University Education and Research Hospital Family Medicine outpatient clinic and Skin and Venereology outpatient clinic between January 2023 and June 2023, participated in the study. Sociodemographic data test, the first ten questions of the Rosenberg Self-Esteem inventory (the part where self-esteem is evaluated) and Social Appearance Anxiety Scale surveys were collected by the researcher through face-to-face interviews with the participants. Acne severity was also evaluated with the global acne grading system (GAGS) in the acne vulgaris patient group. Data were analyzed using the SPSS 20.0 package program.Results: The average age of the patient group was 31.56 ± 10.47, 67.2% (n=39) were female and 32.8% (n=19) were male.While 60% (n=35) of the patients smoked, 43% (n=25) consumed alcohol. According to GADS, 89.7% (n=52) of the patients had mild acne and 10.3% (n=6) had moderate acne. 46% of the patients had acne scars. Acne duration was divided into three groups: 8 (13.8%) patients had acne for 0-4 years, 9 (15.5%) had acne for 5-9 years, and 41 (70.7%) had acne for more than 10 years. Self-esteem mean scores of the participants; It was 0.91 ± 1.04 in the control group and 1.84 ± 1.62 in the patient group.