Hormon replasman terapisi menopozdaki kadinlarin serum lipid ve koagülasyon faktörleri, kemik yoğunluğuna etkisi ve body mass indeks ile ilişkisi
The effects of hormone replacement therapy in postmenopausal women on the plasma levels of lipid profile, coagulation factors and bone mineral density, and correlation of body mass index with these factors.
- Tez No: 419690
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BOZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Kliniğimizde postmenapozal dönemde HRT alan 30 kadın ile HRT almayan 29 kadının açlık, insulin, glikoz lipid profili, hemostaz faktörleri ve BMD'si ölçüldü. HRT alan ve almayan postmenapozdaki kadınlardan elde edilen veriler istatistiksel olarak karşılaştırılarak, BMI ile ilişkileri arasında korelasyon yapıldı. HRT alan ve almayan postmenapozdaki kadınların serum kolestrol, trigliserit, LDL-Kolestrol ve AT-III düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. HRT alan menapozdaki kadınların açlık serum glikoz düzeyleri BMI ile ters orantılı olmasına rağmen, HRT almnayan postmenapozdaki kadınların serum insülin düzeyleri doğru orantılı olarak ilişkili bulundu. HRT alan kadınların serum protein S düzeyleri BMI ile doğru orantılı artarken HRT almayan kadınlarda ise ters orantılı ilişki bulundu. HRT almayan kadınlarda serum protein C düzeyi BMI ile ters orantılı bulundu. Kemik mineral yoğunluğunun HRT alan postmenapozdaki kadınlarda pozitif yönde koralasyonu olduğu belirlendi. HRT alan postmenapozdaki kadınlarda lipid profilinin, insülin, glikoz ve AT-III düzeylerinin aterosikleroz açısından olumlu yönde etkilediği bulundu. İlave olarak HRT alan postmenapozdaki kadınlarda BMI'nın BMD üzerine olumlu etkisini istatistiksel olarak anlamlı pozitif yönde korelasyonun bulunması ile gösterdik. Tüm bu nedenlerle menapozdaki kadınlara zaman kaybetmeden HRT başlanması gerektiği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
The present study, to compare the effects on the lipid profile, hemostatic factors, fasting glikoz, insulin and bone mineral density of 39 hormone replacement therapy users and 20 hormone replacement nonusers in postmenopausal women. Also, correlation of body mass index of HRT users and nonusers in postmenopausal women were observed the serum levels of lipid profile, fasting glucose, insulin, homostatic factors and BMD. We found that the plasma levels of trigliserid, cholestrol, LDL-cholestrol and AT-III of HRT users in postmenopausal women is statistically lower mean than HRT nonusers. Altough serum leve of glicose of HRT user in postmenopausal women is inversely related to BMI, the serum level of insulin of HRT nonusers in postmenopausal women is directly correlated with BMI.The plasma level of protein S users in postmenopausal women is directly related to BMI, whereas those of nonusers women is inversly associated with BMI. The serum protein C level of nonusers in women is inversly associated with BMI. BMD of HRT users in postmenopausal women is positively associated with BMI. HRT during menopause has been shown to have benificial effects on women' shealth including preventing osteoporosis and fracture by decreasing bone turnover. HRT may play a role in preventing the development of atherosclerosis as a result decrease cardiovascular mortality and morbidity by lowering the serum cholestrol, LDL- cholestrol and rising HDL-cholestrol. At the begining of menopause, insulin sensitivity is worse, HRT has been improved insulin sensitivity in other word, it has been dimished the serum insulin level in postmenopausal women. In conclusion, we prefer postmenopausal women must take HRT if there is no contradiction for using it.