Obez çocuklarda nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının değerlendirilmesi
Non alcoholi̇c fatty li̇ver di̇sease assessment of the obese chi̇ldren
  1. Tez No: 419705
  2. Yazar: FATİH MEHMET KELEŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEDRET UZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
AMAÇ: Obezite tüm dünyada özellikle gelişmiş ülkelerde beslenme alışkanlığının değişmesi ile birlikte artan bir sorun haline gelmektedir. Obezite ile birlikte hipertansiyon, kardiyovas¬küler hastalıklar, diyabet, dejeneratif artrit, tromboflebit, karaciğer yağlanması gibi birçok hastalık arasında sıkı bir ilişki olduğu, şişman kişilerde yaşam süresinin kısaldığı, ayrıca erişkin şişmanların büyük çoğunluğunda bu durumun başlangıcının çocukluk yaşlarına uzandığı iyi bilinmektedir. Bu nedenle çocukluk yaşlarındaki şişmanlık günümüzde önemli bir sağlık sorunu olarak ele alınmaktadır. Çalışmamızda obezite ile birlikte sık olarak araştırılan hiperlipidemi ve kardiyovasküler hastalıkların yanında önemle üzerinde durulması gereken bir diğer önemli yan etki olan karaciğer yağlanmasının değerlendirilmesi ve üzerinde önemle durulması gerekliliğin vurgulanması amaçlanmıştır. Araştırma da karaciğer yağlanmasının radyolojik ve biyokimyasal parametreler kullanarak değerlendirilmesi uygun görüldü.GEREÇ VE YÖNTEMLER: 05 Temmuz 2009- 01 Ocak 2010 tarihleri arasında İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji ve Gastroenterohepatoloji Bilim Dalları Polikliniklerinde takip edilen 9-18 yaş arasında obezite nedeniyle takip edilen hastalar rastgele seçilerek çalışmaya alındı. Obezite vücut kitle indeksi > 2 SD üzeri olarak tanımlandı. Başvuru anında demografik özellikler, tıbbi hikaye ile ilgili çocuğa ait bilgiler ebeveyn ve kendinden alındı. Çocuğun fizik muayene bulguları da kaydedildi. Hastaların poliklinik muyene sırasında istenen lipit profilleri ve karaciğer transaminazları kaydedildi. Bu obez hastalara İstanbul Tıp Fakültesi Radyodiagnostik Anabilim Dalı'nda karaciğer ultrasonografisi, karaciğer manyetik renonans görüntülemesi çekildi. Ayrıca hastalardan alınan serumlarda ELİZA yöntemi kullanılarak adiponektin düzeyleri çalışıldı. Kontrol grubu ise obez olmayan olgulardan seçildi. Kontrol grubunda, USG'de karaciğer yağlanması değerlendirildi ve serum adiponektin düzeyleri çalışıldı. Adiponektin düzeyleri İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Gastroenterohepatoloji Laboratuarı'nda ELİZA yöntemi kullanılarak çalışıldı. İstatistikler SPSS 15.0 paket programı kullanılarak yapıldı.BULGULAR: Çalışma süresince 47 çocuk değerlendirildi. Obezitesi olan hasta grup karaciğer Manyetik rezonans diksiyon yöntemi ile karaciğer yağlanmasına göre ikiye ayrıldı. Görüntüleme yöntemlerinin yağlanmayı ayırmada arasında fark saptanmaz iken derecelendirmede farklılıklar saptandı. Karaciğer yağlanması saptanmayan obezler ile karaciğer yağlanması olan obezler kendi arasında kıyaslandığı zaman ALT düzeyleri, trigliserit düzeyi ve HDL düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Adiponektin düzeyleri arasında obez iki grup arasında fark anlamsız iken, obez olmayan kontrol grubu ile kıyaslandığı zaman anlamlı olarak düşük saptandı.SONUÇ: Karaciğer yağlanmasının değerlendirilmesinde kullanılan yöntemlerden manyetik rezonans görüntüleme yöntemi, daha objektif tanı kriterleri içermesi, kişiden bağımsız olması, yağlanma derecelendirilmesinde daha net veriler elde edilmesi nedeniyle daha uygun bir yöntem olarak düşünülmesine rağmen yağlanmayı saptamada her iki görüntüleme yöntemi yakın sonuçlar vermiştir. MRG yöntemi, maliyeti yüksek ve hasta uygunluğunun tam olması şartı dejavantajlarıdır. Adiponektin açısından hastalar ele alındığında karaciğerde yağlanma olup olmaması fark etmeksizin her iki oez grupta kontrol grubuna göre düşük saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Çocuk, obezite, karaciğer yağlanması, radyolojik görüntüleme yöntemleri, adiponektin
Özet (Çeviri)
NON ALCOHOLİC FATTY LİVER DİSEASE ASSESSMENT OF THE OBESE CHİLDRENPURPOSE: Obesity is becoming an increasing problem all over the world especially in developed countries, with the change of eating habits.Obesity is closely associated in many diseases such as hypertension, , cardiovascular diseases, diabetes, degenerative arthritis, thrombophlebitis, liver lubrication disease.That well known life expectancy is shortened in fat people , also the vast majority of this adults the beginning of this case goes to childhood . Therefore, childhood obesity is discussed as a major health problem at the present time. In our study, importance of an evaluation of liver lubrication as other important side effects are often investigated like hyperlipidemia and cardiovascular disease in obesity and emphasized the necessity of emphasis is intended. In research using a radiological and biochemical parameters on evalution of liver lubrication were appropriate.MATERIALS AND METHODS: Between 05 July 2009 - 01 January 2010 in Istanbul Faculty of Medicine Children's Endocrinology and Gastroenterology Field Clinic 9-18 years old patients who were followed up because of obesity selected at random and were included in the study. Obesity, body mass index is defined as > 2 SD above. Application immediately demographic characteristics, medical history about the child's were information from parents / guardians. Child's physical examination findings were recorded. The lipid profile and liver transaminases of patients desired during clinic examination saved. These obese patients liver ultrasound, magnetic resonance imaging of liver and abdominal fat thickness evaluation was performed in Istanbul Medical Faculty Department of Radiodiagnostic. In addition, patients received serum levels of adiponectin were studied using ELIZA method. Control group was selected from the non-obese patients. Liver lubrication was evaluated in USG, serum adiponectin levels were studied. Adiponectin levels were studied by using ELIZA method in Children's Gastroenterology Lab of Istanbul Faculty of Medicine. Statistics were performed using SPSS 15.0 package program.RESULTS: 47 children were evaluated during the study. Group of patients with obesity divided into two with liver magnetic resonance diction method for liver lubrication. Imaging techniques will be no difference between in separate lubrication but differences were found when the degree. Significant differences were found between ALT levels, triglyceride levels and HDL levels when compared between obeses with liver lubrication and without it. Difference between adiponectin levels were meaningless and when compared with the non-obese control group were found significantly lower.CONCLUSION: One of the methods used for evaluation of liver steatosis magnetic resonans imaging is thought to be a more appropriate method due to include more objective diagnostic criteria, independent people, to obtain more clearly data about steatosis classification but about in finding steatosis both imaging method gave results close to each other. The high cost and condition of full patient compliance are disadvantages of. MRI methods.With liver steatosis or without it, both of obese groups when was evaluated in terms of Adiponectin level were found lower than the control group.KEY WORDS: Child, obesity, liver steatosis, radiologic imaging method, adiponectin