Akut myokard enfarktüsü geçirmiş hastalarda obstrüktif uyku apne hşpopne sendromu sıklığının araştırılması ve homosistein, nitrik oksit , total antioksidan kapasite düzeyleri ile ilişkisinin belirlenmesi
Frequency of obstructive sleep apnea hyponea syndrome in patients with acute myocardial infarction and association with homocystein, nitric oxide and total antioxidant capacity levels
- Tez No: 419704
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SADIK ARDIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Koroner arter hastalığı(KAH) olanlarda Obstrüktif uyku apne hipopne sendromu(OUAHS) sıklığını araştırmak ve OUAHS ile homosistein, nitrik oksit ve total antioksidan kapasite düzeylerini belirlemek amacıyla koroner arter hastalığı olan 27 hastaya ve KAH olmayan 25 hastaya polisomnografi uygulandı. Hastalar 4 gruba ayrılarak (grup 1= sağlıklı, Grup 2= OUAHS , Grup 3= KAH, Grup 4= KAH+OUAHS) sonuçlar değerlendirildi. Polisomnografi uygulanan myokard enfarktüs ü geçirmiş hastaların OUAHS oranı %44,4 olarak bulundu. Homosistein düzeyleri grup 3 te yüksek izlendi. Nitrik oksit ve total antioksidan kapasite düzeyleri farklı değildi.Nitrikoksit düzeyleri oksijen desaturasyonu süresi ve apne süresi ile korele izlendi(p=0,012, r=0,35).
Özet (Çeviri)
To test for the hypothesis that OSA is associated with cardiovascular morbidity, we investigated levels of homocystein, NO and total antioxidant capacity in OSA patients with and without coronary artery disease (CAD) in comparison with normal subjects and patients with CAD without OSA . Polysomnography was performed in 27 patients who had a myocardial infarction and in 25 patients without evidence of CAD. Levels of homocystein, NO and total antioxidant capacity were determined after an overnight fasting. According to apnea-hypopnea index (AHI) 44.4% of CAD patients were OSA. After polysomnographic evaluation, the patients were re-distributed as follows: OSA with CAD (n=12), OSA without CAD (n=14), CAD (n=15), and normal (n=11). Homocystein levels were higher in 3 groups compared to controls. NO levels were correlated with the period of oxygen desaturation (r:-0.45, p=0.012). The antioxidant capacity did not differ between OSA and healthy groups.