Çocuklarda alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığında serum nesfatin-1 ve desnutrin düzeyleri
The levels of serum nesfatin and desnutrin in nonalcolic fatty liver disease on obese children
- Tez No: 336688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REŞİT KÖKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çocukluk döneminde toplum sağlığı sorunu olmaya başlayan obezite , birçok metabolik komplikasyona zemin hazırlamaktadır. Obezitenin ve yağlı karaciğer hastalığının önlenmesinin erişkin yaşlarda da sağlıklı bir yaşamın temelleri açısından son derece önem taşıdığı bilinmektedir. Bu çalışmada Afyonkarahisar bölgesinde kilo alma şikayeti ile başvuran çocukların kanlarında; beslenme davranışı üzerinde etkileri yeni keşfedilmiş olan Nesfatin-1 ve yağ dokusunda önemli metabolik etkileri olan Desnutrin-ATGL moleküllerini çalıştık. Çalışmamıza VKİ ?95 persantil olan 55 obez ve VKİ
Özet (Çeviri)
The obesity in the childhood period that has been a public health problem, leads up to many metabolic complications. It is well known that the inhibition of obesity and Nonalcoholic Fatty Liver Disease (NAFLD) is very important to form a basis for a healthy life even in adult ages. We studied moles of Desnutrin-ATGL that has important metabolic effects on adipose tissue and Nesfatin-1 that are newly discovered effects on eating habits, in the bloods of the children that presenting complaint of putting on weight, in this study. A matter of fact of 55 obese that have body mass index (BMI) ?95 percentile and 45 children that have BMI