Psödoeksfoliyatif glokomlu olgularda derin sklerektomi
Deep sclerectomy in patients with pseudoexfoliative glaucoma
  1. Tez No: 419708
  2. Yazar: MUSTAFA GÜRKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SÜLEYMAN KUĞU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ Derin sklerektomi (DS) operasyonunun psödoeksfoliyatif glokomlu olgularda etkinliğini ve sonuçlarını değerlendirmek MATERYAL VE METOD On altı ardışık hastanın psödoeksfoliyatif glokom (PEG) bulunan 20 gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm hastalara derin sklerektomi operasyonu uygulandı. Hastalar postoperatif olarak görme keskinliği, göz içi basıncı (GİB), görme alanları, optik disk ve cerrahi bleb muayenesi, komplikasyonlar ve uygulanan ek müdaheleler açısından değerlendirildi. Ameliyat sonrası medikal tedaviye rağmen göz içi basıncı kontrolünün kaybolduğu olgularda ek glokom cerrahisi uygulanması cerrahi başarısızlık olarak değerlendirildi. SONUÇLAR Ortalama takip süresi 4 ay (7-22) idi. DS sonrası 20 gözün 15'inde göz içi basıncı normale döndü. Ameliyat sonrası göz içi basıncı kontrol altına alınamayan iki olgu medikal tedavi ve bir olgu YAG lazer goniopucture ile tedavi edildi. Tekrar glokom cerrahisi (trabekülektomi) uygulanan ve cerrahi başarısızlık tespit edilen iki olgu (%10) mevcuttu. Birinci ay sonunda ortalama GİB 12.5 mmHg (5-29) iken, takip süresi sonunda 15.5 mmHg (4-24) olarak tespit edildi. Bir göz tüm takip süresi boyunca hipoton olarak seyretti. Cerrahi bleb 17 gözde normal ve eleve, 2 gözde silik, 1 gözde kistik olarak izlendi. Postoperatif dönemde C/D oranı 3 hastada artış gösterirken 17 hastada aynı kaldığı belirlendi. İki hastanın görme alanında progresyon geliştiği tespit edildi. SONUÇ Derin sklerektomi psödoeksfoliyatif glokomlu olgularda tercih edilebilir bir yöntemdir
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate the effectivity and results of deep sclerectomy (DS) in cases with pseudoexfoliative glaucoma (PEXG) METHODS: Twenty eyes of 16 consecutive patients with PEXG undergoing deep sclerectomy were included in this retrospective study.The main outcome measures were: Visual acuity, intraocular pressure (IOP),visual fields,optic disc and surgical bleb status, complications and postoperative interventions. Surgical failure was defined as loss of IOP control and need for further glaucoma surgery despite additional medical treatment. RESULTS Mean follow-up was 14 (7-22) months. DS resulted in normalization of intraocular pressure in 15 of 20 eyes. Uncontrolled IOP following surgery was taken under control in 2 patients by medication and by YAG laser goniopucture in 1 patient. Surgical failure was determined in 2 patients and underwent trabeculectomy (%10). Mean IOP following operation was 12.5mm Hg (5-29) at 1st month and 15.5 (4-24) mmHg at the last follow-up. Hypotonia existed during the whole follow-up period in one patient. Surgical bleb was normal and elevated in 17 eyes, flat in 2 eyes and cystic in 1 eye. In the postoperative period C/D ratio has increased in 3 patients remained same in 17 patients. Visual field progression was observed in 2 patients after surgery. CONCLUSION Deep sclerectomy is a preferable surgical technique to reduce the IOP in patients with PEXG