Glokomlu olguların aköz humörlerinde nitrik oksit ve malondialdehit değişiklikleri
Changes of nitric oxide and malondialdehyde in aqueous humor of patients with glaucoma
  1. Tez No: 108537
  2. Yazar: ÜMİT EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYDAN BABÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
-49- OZET Glokom, retina ganglion hücreleri ve aksonlarının progresif kaybı nedeniyle oluşan optik disk çukurlaşması ve orta-periferik retinada görme alanı defektleri gelişimi ile karakterize olan bir optik nöropati hastalığıdır. Glokomun bilinen risk faktörlerinin en önemlisi artmış göz içi basıncıdır ve glokomatöz hasarlanma ile yüksek oranda ilişkilidir. Nitrik Oksit (NO)'in aköz humör dinamiklerinin düzenlenmesi üzerinde etkileri vardır, ancak kesin mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Çalışmamızda aköz humör NO düzeyleri glokom hastalarında ve kontrol gurubu olan katarakt hastalarında tespit edilmiştir. S.B. Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesinde öpere edilen toplam 61 hastanın 39'u glokom hastalarından 22'si ise kontrol grubu olan katarakt hastalarından oluşmuştur. Örneklerde NO'nun stabil bir metaboliti olan nitrit, spektrofotometrik metoda dayalı olan Griess reaksiyonu ile ölçülmüştür. Çalışmamızda aköz humör NO seviyesinin glokomlu olgularda kataraktlı hastalara göre daha yüksek olduğunu tespit ettik (Ortalama ± SEM) (0,28±0,03 ulvi vs. 0,11±0,02 ^ıM, p < 0.05), NO seviyeleri değişik glokom tiplerine göre farklılıklar göstermekteydi, en düşük NO seviyeleri pseudoeksfoliyatif glokomda (0,22±0,07 ^M), iken en yüksek neovasküler glokomlu hastalarda (0,37±0,07jaM) tespit edildi. Lipid peroksidasyon ürünü malondialdehit (MDA) glokomlu hastalarda yaklaşık 1.4 kat daha fazla idi ancak istatistiksek olarak fark anlamsız bulundu (77.05 ±11.49 [M vs. 56.53 ± 12.51 nM p>0.05).-50- Katarakt hastalarında operasyon öncesi midriyazis sağlamak üzere kullanılan %1 siklolopentolat HCL'nin aköz humör NO (0.32±0.05 jxM vs 0.29±0.06 fiM p>0.05) ve MDA (39.91 ±10.72 jıM, vs. 30.13±7.96 \Ml p>0.05) seviyeleri üzerine etkisi olmadığı tavşan gözlerinde yapılan ölçümlerle ortaya konuldu. Glokomlu hastalardaki yüksek orandaki NO retinal ve optik sinir hücre ölümünün kötüye gidişini gösteren bir bulgu olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
-51- 7. SUMMARY Glaucoma is characterized by the progressive loss of retinal ganglion cells and axons that results in the excavation of the optic disc and the development of visual field defects beginning in the mid-peripheral retina. Of the known risk factors for glaucoma, an increased intraocular pressure (IOP) is most highly correlated with glaucomatous damage. Nitric oxide (NO) has effects on the regulation of aqueous humor dynamics, but the exact mechanism is not yet established. To investigate the possible roles of NO in glaucoma, we determined NO levels in aqueous humor in glaucoma patients and a control group, cataract patients. Sixty-one patients, with 39 glaucoma patients and 22 cataract patients from Ankara Research and Training Hospital, were recruited. For each sample, assayed by nitrite, which is the stable metabolite of NO, using the spectrophotometric method based on the Griess reaction. We found that, the mean aqueous humor NO level (mean ± SEM) was higher in the glaucoma patients than in the cataract patients (0,28±0,03 \M vs. 0,11±0,02 nM, p < 0.05), NO levels varied in different types of glaucoma. The pseudoexphaliative glaucoma patients had the lowest mean NO level (0,22±0,07 pM), while the neovascular glaucoma patients had the highest mean NO levels (0,37±0,07|aM). The level of lipid peroxidation products (malondialdehyde) is more than 1.36 times increased in the anterior chamber humor in patients with glaucoma (77.05 ± 11.49 jj,M vs. 56.53 ± 12.51 p.M p>0.05), but it is not statistically significant.-52- We found that, Cyclopentholate HCI %1 which is used for mydriasis for cataract patients, does not have effect on aqueous humor NO (0.32±0.05 jiM vs 0.29±0.06 ^M p>0.05) and MDA levels (39.91 ±10.72 jiM, vs. 30.13±7.96 HM p>0.05). Our findings, the excessive NO level in the eyes of glaucoma patients indicates a worsening ocular condition to cause retinal cell and optic nerve cell damage.