Endosonografi eşliğinde alınan kist sıvısının biyokimyasal ve sitolojik analizinin pankreas kistlerinin ayırıcı tanısındaki yeri
  1. Tez No: 419709
  2. Yazar: ÖZLEM MUTLUAY SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇETİN KARACA
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Son yıllarda kesitsel görüntüleme yöntemlerinin yaygın olarak kullanılması ile birlikte pankreatik kistlerin prevalansında artış gözlenmektedir. Pankreas kistlerinin yönetimi neoplastik- nonneoplastik ayırımına dayanmaktadır. Bu değerlendirmede endosonografi (EUS) ayrıntılı değerlendirme imkanı sunmasının yanında ince iğne aspirasyonuna (FNA) da olanak sağlar. Bu çalışmada pankreas kisti nedeniyle EUS-FNA uygulanan hastaların sitolojik ve biyokimyasal analizinin pankreas kistik lezyonlarının ayırıcı tanısındaki kullanılabilirliği ve klinik öneminin araştırılması amaçlanmıştır. Hastalar ve yöntemler: Ocak 2010 ve 2013 arasında Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı polikliniğine başvuran, pankreas kisti nedeniyle EUS-FNA uygulanan 96 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Pankreatik kistler; hikaye, fizik muayene, endosonografik görünüm ve kist sıvı analizi sonuçlarına göre benign non-müsinöz, benign müsinöz ve malign olarak sınıflandırılmıştır. Bu üç grup arasında serum ve sıvı tümör göstergeleri ve sitolojik inceleme sonuçları karşılaştırılmıştır. Ayrıca serum ve sıvı tümör göstergelerinin müsinöz lezyonları non-müsinöz lezyonlardan ayırtedebilme duyarlılık, özgüllük, pozitif prediktif değer(PPD), negatif prediktif değer(NPD) saptamak ve bir kestirim değeri belirleyebilmek amacı ile benign müsinöz ve malign olgular aynı grupta toplanarak benign non-müsinöz olgularla karşılaştırılmıştır. Bulgular: Demografik özellikler üç grup arasında benzer bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Pancreatic cystic lesions are increasingly being detected in clinical practice because of the widespread use of imaging modalities. Distinction between neoplastic and benign lesions is crucial for the management of pancreatic cysts. In addition to offering a detailed assessment opportunity, endosonography (EUS) also allows fine needle aspiration (FNA). OBJECTIVE: The aim of this study is to assess the clinical significance and the availability of cytology and biochemical analysis in the differential diagnosis of cystic lesions of the pancreas in patients with pancreatic cysts who underwent EUS-FNA. PATIENTS AND METHODS: Ninety-six patients who were admitted to the Department of Gastroenterohepatology due to pancreatic cysts between January 2010 and 2013, and underwent EUS-FNA; were included in the study. Pancreatic cysts are classified as benign non-mucinous, benign mucinous and malignant; according to the history, physical examination, endosonografik appearance and the cyst fluid analysis. Among the three groups, the fluid and serum tumor markers and cytological examination results were compared. Patients were divided in two groups: mucinous (benign mucinous + malign) and non-mucinous than two group compared to find sensivity, spesifity, positive predictive value, negative predictive value of cyctic fluid tumoral markers to differantiate mucinos etiology. RESULTS: Demographic characteristics were similar among the three groups.