Psödoeksfoliatif glokom ile primer Açık Açılı Glokom'un görme alanı hasarlarının bilgisayarlı perimetri ile karşılaştırılması
The Comparison of visual field damages between pseudoexfoliatif glaucoma and primary open angle glaucoma by using computerized perimetry
  1. Tez No: 70808
  2. Yazar: HÜSEYİN KARADAVUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Pseudoeksfoliatif glokomlu olgularla primer açık açılı glokomhı olguların görme alanlarını karşılaştırmak amacıyla, Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Glokom Biriminde takip edilmekte olan 34 psödoeksfoliatif glokomlu (PEG) olgunun 42 gözü, 30 primer açık açılı glokomlu (PAAG) olgunun 45 gözü çalışma kapsamına alınmıştır. 2,5 yıl takip edilen ve medikal tedaviyle göz içi basınçları kontrol altında tutulan bu olguların hepsine santral 30-2 eşik testi otomatik perimetri ile (Humphrey Insruments, San Laendro, CA) görme alam yapıldı. PEG' hi olguların 16 tanesinin (%38.09) görme alanında kötüleşme saptanırken, PAAG' lu olguların 10 tanesinin (%22.2) görme alanında kötüleşme saptanmıştır. Goldman ile yapılan daha önceki çalışmalarda PEG' unda görme alanındaki kötüleşmenin PAAG' dan daha fâzla olduğu gösterilmesiyle beraber, otomatik perimetre ile yapılan bu çalışma da defektlerin daha derin olduğu, çok daha erken dönemde ortaya çıktığı ve de daha difüz olduğu gösterilmiştir. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE COMPARISON OF VISUAL FIELD DAMAGES BETWEEN PSEUDOEXFOLIATIF GLAUCOMA AND PRIMARY OPEN ANGLE GLAUCOMA BY USING COMPUTERIZED PERIMETRY To compare the visual field damages between pseudoexfolatif glaucoma (PEG) and primary open angle glaucoma (POAG), 42 eyes of 34 PEG and 45 eyes of POAG subjects were studied in glaucoma service at Pamukkale University Hospital. By using automated central-30-2 threshold program of Humphrey Field Analyzer (Humphrey Insruments, San Laendro, CA), the visual fields were obtained from all subjects fallowed by medical antiglaucomatous treatment for 2.5 years to control the intraocular pressure in normal limits. Visual field progression of 16 eyes (38.9 %) out of 42 eyes with PEG and 10 eyes (22.2%) out of 45 eyes with POAG were detected by Glaucoma Change Probability program. The poorer final visual fields outcome of PEG subjects as compared with that of POAG reported earlier by using Goldman kinetic perimetry. By using automated perimetry in this study, we found that the visual fields of PEG subjects were more severely and difrusely damaged and progressed more rapidly. 48