Akut koroner sendromlu hastalarda fragmanted qrs ile sol ventrikül fonksiyonlari arasindaki ilişki
Relationship between fragmented qrs and left ventricular function in patients with acute coronary syndrome
  1. Tez No: 419728
  2. Yazar: ADEM ADAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Trabzon Ahi Evren Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. Ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Akut Koroner Sendromlu Hastalarda Fragmanted QRS İle Sol Ventrikül Fonksiyonlari Arasindaki İlişki Koroner arter hastalığında fragmented QRS'in (fQRS) miyokardiyal fibrosis göstergesi olduğu bilinmektedir. Miyokardiyal fibrosis ise miyokardiyal performansı bozmaktadır. Tezimizde akut koroner sendromlu (AKS) hastaların elektrokardiyografilerinde (EKG) fQRS varlığı ile sol ventrikül fonksiyonu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalişmaya ortalama yaşları 60 ± 11 olan, 163 (% 81)'ü erkek, 36'sı (% 18) kadın olmak üzere toplam 199 hasta alındı (Hastaların 25'i anstabil anjina, 78'i non-ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (NSTEMI), 50'si İnferiyor miyokard infarktüsü, 47'si Anteriyor miyokard infarktüsünden oluşmaktadır). Hastalara hergün EKG'leri çekildi. Ve yatişlarının 3. günü ekokardiyoğrafileri yapıldı. FQRS'in bağımsız prediktörlerini saptayabilmek için lojistik regresyon analizi yapıldı. Hastaların 107'sinin EKG'sinde (% 53,5) fQRS formasyonu gelişti. AKS alt grupları arasında ve EKG'sinde fQRS'si olan ve olmayan hastalar arasında koroner arter hastalığı risk faktörleri açısından anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
Relationship Between Fragmented QRS And Left Ventricular Function In Patients With Acute Coronary Syndrome The relationship between fQRS and myocardial fibrosis has previously been reported. Myocardial fibrosis has detrimental effects on myocardial performance. In the present study, we aimed to evaluate the relationship between fQRS and left ventricular function in patients with acute coronary syndrome (ACS). One hundred ninety-nine patients with diagnosis of an ACS were enrolled to the study. There were 163 men (81%) and 36 women (18%), with mean age 60±11. The number of patients comprising subgroups of unstable angina (UAP), non-ST segment elevation myocardial infarction (NSTEMI), anterior ST segment elevation myocardial infarction (STEMI) and inferior STEMI were; 25, 78, 47 and 50, respectively. During hospitalization, patients were followed with ECG daily and echocardiographic examination were done on the third day of hospitalization. Logistic regression analysis was performed to define independent predictors of fQRS. One hundred seven patients were finally developed fORS on follow up. The risk factors and demographic features were similar in patients with and without fQRS in all ACS subgroups.