Cyp2c19 genotipik polimorfizminin ve farklı proton pompası inhibitörü kullanımının h.pylori eradikasyon başarısı üzerine etkisi
Effect of genotypic differences in cyp2c19 and on cure rates for helicobacter pylori infection by triple therapy with different proton pump inhibitors
- Tez No: 419738
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: H. pylori eradikasyonunda, aynı süre ve aynı antibiyotikleri kullanan hastalarda, rabeprazol ve pantoprazollu eradikasyon tedavilerinin CYP2C19 genotipik polimorfizimden etkilenip etkilenmediğinin araştırılması amaçlandı. METOD: Çalışmaya, fonksiyonel dispepsi tanısıyla yapılan endoskopik antrum ve korpus biyopsilerinin en az birinde hızlı üreaz testiyle H.pylori infeksiyonu saptanan 200 hasta alındı. Tüm hastalara antibiotik olarak, klaritromisin 2x500 mg/gün ve amoksisilin 2x1 gram/gün dozunda verilirken, PPI olarak bir gruba rabeprazol 2x20 mg/gün, diğer gruba pantoprazol 2x40 mg/gün dozunda verildi. Hastalar CYP2C19 genotipik polimorfizmine göre, hızlı, yavaş ve çok yavaş metabolize eden olmak üzere üç gruba ayrıldı. Tüm hastalarda CYP2C19 genotipik polimorfizmi, eradikasyon tedavi rejiminin etkinliği ile bu genotipik polimorfizmin eradikasyon başarısı ile ilişkisi değerlendirildi. Tedavi başarısı, tedavi bittikten 12 hafta sonra yapılan dışkı incelemesinde, H.pylori antijen varlığı araştırılarak değerlendirildi. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 40±13 (18-72) yıl, % 41' i erkek idi. Hastaların % 48' ine rabeprazollu tedavi, % 52'sine ise pantoprazollu tedavi verildi. CYP2C19 genotipik polimorfizm analizinde; hastaların % 78' i (n:156) hızlı, % 19,5'i (n:39) yavaş, % 2,5' i (n:5) ise çok yavaş metabolize etmekte idi. Eradikasyon başarısı tüm grupta % 68,5 iken, hızlı metabolize edenlerde % 64,7, yavaş metabolize edenlerde eradikasyon başarısı % 79.4, çok yavaş metabolize edenlerde başarı % 100 idi. Yavaş ve çok yavaş metabolize edenler birleştirilip bir grup olarak değerlendirildiğinde (n:44) başarı; % 81.8 idi. Hızlı metabolize edenlerle (n:156), yavaş-çok yavaş metabolize eden hastaların (n:44) eradikasyon başarısı karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı şekilde eradikasyon başarısı, yavaş ve çok yavaş metabolize edenlerde yüksek saptandı (p0.05). Yavaş ve çok yavaş metabolize eden hastaların da farklı tedavi rejimlerinin tedavi başarısı üzerine etkisi saptanmadı (p> 0.05). SONUÇ: Ülkemiz insanının çoğunda PPI'lar hızlı metabolize edilmektedir. Genotipik polimorfizm eradikasyon hızı üzerinde etkilidir. Bu durum ülkemizdeki, H.pylori eradikasyonunda yeterince başarılı olamamızı açıklayabilir. H.pylori eradikasyon başarısı için ülkemiz koşullarında PPI dozu artırılarak bu durum bertaraf edilebilir. Bu savı değerlendirmek için geniş kapsamlı çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Effect of genotypic differences in CYP2C19 and on cure rates for Helicobacter pylori infection by triple therapy with different proton pump inhibitors Introduction and Aim: In H. pylori eradication, we aimed at investigating whether the rabeprazole and pantoprazole based eradication treatments were affected by the genotypic polymorphism in patients taking the same antibiotics for the same time period. Materyal and Method: 200 patients found to have H.pylori infection following the rapid urease test in at least one of the endoscopic antrum and corpus biopsies carried out with a functional dyspepsia diagnosis were included in the study. While all the patients were given clarithromycin 2x500 mg and amoxicillin 2x1 g, as PPI rabeprazole 2x20 mg was given to one group and to the other pantoprazole in doses of 2x 40 mg. The genotypes of cytochrome P450 2C19 were classified into the three groups, as rapid extensive metabolizer, intermediate metabolizer and poor metabolizer. The CYP2C19 genotype of all patients, the effectiveness of the treatment regimen, the effect of the genotypic polymorphism on the treatment were assessed. The success of the treatment was assessed with stool antigen test after 12 weeks of the completion of the treatment. Results: The mean age of the patients was 40±13 (18-72) years, 41% of whom were male. 48% of the patients received a treatment with rabeprazole and 52% with pantoprazole. In our patient population, the frequencies of rapid extensive metabolizer, intermediate metabolizer and poor metabolizer were 78%, 19.5% and 2.5%, respectively. The eradication rate was 68.5% in all group, 64.7% for rapid extensive metabolizer, 79.4% for intermediate metabolizer, 100% poor metabolizer. In intermediate and poor metabolizer, are considered as a single group the success rate is 81%; on the other hand rapid metabolizing group's success rate is %64.7. When both groups are compared, the success of eradication in those intermediate and poor metabolizer was found to be high and statistically significant (p0.05). In patients metabolizing poor and intermediate group the different treatment regimens were also found to have no effect on the success of the treatment (p> 0.05). Discussion: The genotypic polymorphism is effective on the rate of eradication. In rapid extensive metabolizer, the use of a different PPI was found to have no effect on the success rate of the eradication.