Tip 2 diabetk hastalarda pioglitazon tedavisinin kemik yıkım - yapım markerları üzerne etkilerinin irdelenmesi
The effect of piglitasone treatment on bone turn over markers in di̇abetic patients
  1. Tez No: 419737
  2. Yazar: ASLI ÇİFCİBAŞI ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Tip 2 Diabetes Mellituslu hastalarda pioglitazon tedavinsin kemik yıkım markerları ve metabolik parametreler üzerine etkisinin belirlemeyi amaçladık.Çalışmaya Tip 2 Diabetes Mellituslu 50 hasta (erkek/kadın :25/25) dahil edildi..Hastaların hiçbiri kemik yıkım yapım markerlarını etkileyen ilaç kullanmıyordu.Kemik mineral dansitesinde değişikliğe yol açacak endokrin ve metabolik hastalıklar (azotemi ,hiperparatroidi,hipertroidi VS.) tesbit edilen hastalar çalışmaya alınmadı.Pioglitazon tedavisini alması sakıncalı olan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Çalışmaya alınan tüm kişilerin diyabet süreleri ve diyabet dışı hastalıklarının olmadığı sorgulandı. Boy (cm), kilo (kg), Body mass index ölçüldü. Çalışmaya alınan tüm kişilerin en az 12 saatlik açlık periyodundan sonra biyokimyasal parametrelerinden plazma glukoz, HbA1C, C peptid, kalsiyum, fosfor, magnezyum, ALP (Alkalen fosfataz), Ca,fosfor,betacroslapss,idrar dihidroksiridinolidin,osteokalsin,kalsitonin, TSH (tiroid stimülan hormon) düzeyleri ölçüldü. Kemik mineral dansiteleri DEXA (dual enerji X-ray absorbsiyometri) yöntemi ile belirlendi. Tüm vücut dansitometrileri incelenen hastalarda T ve Z skorları, lomber ve femoral bölge KMD değerleri (gr/cm)ölçüldü. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 programı kullanıldı. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodların (Ortalama, Standart sapma, frkeans, oran) yanısıra niceliksel verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren parametrelerin başlangıca göre 3.ay ölçümlerinin karşılaştırmalarında Paired Samples t test; normal dağılım göstermeyen parametrelerin karşılaştırmalarında Wilcoxon işaret testi kullanıldı. .
Özet (Çeviri)
In this study, our main objective is to assess the effects of pioglitazone treatment in Type 2 Diabetes Mellitus patients on bone resorption markers and metabolic parameters. 50 Type 2 Diabetes Mellitus patients were included in the study with a male-female ratio of 1:1. None of the patients were using drugs which might affect bone resorption markers. Patients with endocrine or metabolic disorders which might change bone mineral density, such as azotemia, hyperparathyroidism, hyperthyroidism, were excluded from the study. In addition, patients who are not suitable for pioglitazone treatment were also excluded. All patients included in the study were investigated for their diabetes period and presence of additional non-diabetic comorbidities. Patients' height (cm), weight (kg) and body mass index (BMI) values were recorded. Biochemical parameters of plasma glucose levels, HbA1c, C-peptide, calcium, phosphorus, magnesium, ALP (Alkaline Phosphatase), beta-CrossLaps (Beta-CTx), urine dihydroxyprydinolidine (DPD), osteocalcin, calcitonin, TSH (Thyroid-stimulating hormone) levels were measured in all patients included in the study following a 12-hour fasting period. Bone mineral density was measured using DEXA (Dual-energy X-ray absorptiometry). Whole body densitometry, T and Z scores in addition to lomber and femoral region BMD values (gr/cm) were calculated. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 15.0 software was used for statistical analysis of the data obtained in the study. In addition to descriptive statistical methods (mean, standard deviation, frequency, ratio), paired samples t test was used in qualitative values in parameters with normal distribution to compare the initial values with the results obtained in 3rd month of treatment and Wilcoxon sign test was used to compare the parameters without normal distributions.