Yüksek riskli olmayan primipar gebelerde vücut kitle indeksi ile doğum şekli ve sezaryen endikasyonları arasındaki ilişki
Effect of body mass index on delivery mode and indication of caesarean section in primiparous women without high risk factor
- Tez No: 419753
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF AKTUĞ ERTEKİN, PROF. DR. AHMET SEMİH TUĞRUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç Yüksek riskli olmayan primipar gebelerde vücut kitle indeksinin doğum şekli ve sezaryen endikasyonları üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışma yöntemi Bu çalışmanın popülasyonu hastanemizde 2010 Şubat- Haziran ayları arasında doğum yapan primipar olgulardan oluşturuldu. Olgular gebelik öncesi maternal VKİ göre üç kategoriye bölündü. VKİ < 20 kg/m2 olanlar (düşük kilolu) grup I, VKİ = 20-24.9 kg/m2 olanlar (normal kilolu) grup II, VKİ > 25 kg/m2 olanlar (aşırı kilolu ve obez) grup III olarak kategorize edildi. Doğum şekli sezaryen ve vajinal doğum olarak kategorize edildi. Sezaryen endikasyonları fetal distres ve diğer endikasyonlar (travayın ilerlememesi, doğum eylemi uzaması ve doğum eyleminin durması) olarak değerlendirildi. Sonuçlar 370 olgu vajinal yolla, 126 olgu sezaryen ile doğurmuştu. Sezaryen oranı grup I, II ve III için sırasıyla %16, %26 ve %36 olarak bulundu. Maternal VKİ ile oksitosin kullanılma oranı arasında doğrusal bir ilişki saptandı. Grup I olgularda en fazla sezaryen endikasyonu fetal distres olarak bulundu. Grup III olgularda en fazla sezaryen endikasyonunu diğer endikasyonlar oluşturmaktaydı. Tartışma VKİ ile sezaryen oranı artmaktadır. VKİ artışı artmış oksitosin kullanımı ve inefektif uterin kontraksiyonlardan dolayı yüksek sezaryen oranıyla ilişkili olduğu gösterilirken, düşük kilolu olgular daha çok fetal distres nedeniyle sezaryen olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective To evaluate the influence of body mass index on the delivery mode and indication of caesarean section in primiparous women without high risk pregnancy. Study Design This is a retrospective cohort study of consisting nulliparous women who delivered from January to June 2010 in Zeynep Kamil Maternal and Children's Hospital. The pregnant women were categorized in 3 groups- group I was underweight (BMI < 20 kg/m2), group II was normal (BMI = 20 – 25 kg/m2 ) and group III was overweight and obese (BMI > 25 kg/m2). The mode of delivery was classified as either vaginal or caesarean section. The requirements of oxytocin and the indications of caeserean section due to the long labour and fetal distress were evaluated. Results 370 primiparous women were delivered spontaneously through vaginal, 126 women were delivered by caesarean section. The rate of caesarean section in group I, II and III were 16%, 26% and 36% %45 respectively. There was a linear relationship between the augmentation of oxytocin and maternal BMI. The number of cases having indication of caeserean section due to the fetal distress was the highest in the underweight group comparing the other groups. Conclusions The rate of cesarean section is increased with increasing BMI. Increased BMI is associated with increased oxytocin infusion and caesarean delivery due to the prolong labour because of the ineffective uterine contraction and obtructed labour, while underweight women undergone caesarean section due to the fetal distress.