Böbrek taşı perkütan cerrahisinde interkostal ve subkostal yaklaşımın başarı ve komplikasyonlarının karşılaştırılması
Comparison of success and complication rates of intercostal and subcostal aproach in percutaneous nephroli̇thotomy
- Tez No: 419756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN YEŞİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Perkutan nefrolitotomi böbrek taşı cerrahisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu işlem sırasında farklı giriş yolları kullanılabilmektedir. Biz bu çalışmada interkostal girişi subkostal giriş ile kıyaslayarak başarı ve komplikasyonlarını değerlendirdik. Hastanemize nisan 2006 ile ocak 2009 tarihleri arasında kliniğimizde PCNL yapılan ve giriş tekniği olarak interkostal veya subkostal triangulasyon tercihlerinden birinin yapıldığı toplam 165 hastanın verilerinin geriye dönük karşılaştırdık. Hastalarımızın operasyon sürelerini, skopi sürelerini, kanama miktarlarını, kullanılan irrigasyon miktarlarını, rezidü taşlarını, re-entry çekilme ve yatış sürelerini karşılaştırdık. Başarı ve komlikasyonlar açısından iki grupu benzer bulduk. İnterkostal giriş subkostal giriş kadar güvenlidir. Cerrahın hastanın taşına ve böbreğin yapısına göre iki giriş yönteminin avantaj ve dezavantajlarını bilerek tercih yapması gerekmektedir. İnterkostal girişte akciğer yaralanması tecrübe ile birlikte azalan bir komplikasyondur.
Özet (Çeviri)
Percutaneous nephrolitotomy is a common surgical technique for kidney Stones. During the procedure, various Access methods could be used. In this study , we compared the subcostal Access with intercostal Access and evaluate success and plication rates. We analized the data of 165 patients operated in our clinic between april 2006 and january 2009 retrospectively. Either intercostal or subcostal methods had been performed for Access. We compared duration of operation, scopy, hemorrhage volumes, irrigation volumes, residual stone fragments, days of re-entry removal and hospitalization time. Sucess and complication rates were found be similiar. Intercostal Access is safe as the subcostal acess. Surgeons must decide the advantages or disadvantages of both methods considring the localization of the stones and anatomy of the kidney. Damaging the lungs by intercostal Access seems to be decreasing by experience.