Kardiyovasküler hastalığı olmayan diyabetik hastalarda akut egzersiz testinin platelet fonksiyonları üzerine etkisi
- Tez No: 419771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHANGİR KAYMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Diyabetik hastalarda hem bazal platelet reaktivitesi hemde platelet reaktivitesinin egzersiz ile nasil değistiği ile ilgili yeterli kanıt mevcut değildir. Biz bu çalismada impedans agregometre ile değerlendirilen platelet reaktivitesinin diyabetik hastalar ve kontrol grupları arasında farklılık gösterip göstermediğini ve diyabetik hastalardaki platelet reaktivitesinin egzersizle nasıl değistiğini göstermeyi amaçladık. Yöntemler: Çalışmamıza tanısal amaçlı efor testi yapılan 39 tane bilinen diyabeti olan hasta, 35 tane yaş ve cinsiyetleri diyabetik grup ile eşleştirilmiş diyabeti olmayan kontrol bireyi alınmıştır. Bu populasyonlardan hem bazal hemde pik egzersiz döneminde platelet agregasyonu (ADP ve ASPI, impedans agregometre ile) için kan alınmıştır. Bulgular: Her iki grup yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiştir. Diyabetik hastalar ve kontrol grubu arasında istirahatte ölçülen ne ADP (642±215`e karsi 666±208, p=0.492) ne de Araşidonik asit aracılı (ASPI) platelet agregasyonları (831±284`e karşı 767±222, p=0.088) arasında fark bulundu. Ancak, Araşidonik asit aracılı platelet agregasyonu, diyabetik hastalarda istatistiksel olarak sınırda istatistiksel anlam taşıyacak şekilde, kontrol grubuna göre daha yüksek ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Background Patients with diabetes mellitus (DM) have been considered to have thrombophilia. We aimed to assess PA response to treadmill exercise in patients diabetic and without documented coronary artery disease (CAD) using whole-blood platelet function assay, Multiplate© analyzer (MPL). Methods The study population comprised 39 patients with DM as diagnosed by ADA criteria, and 35 non-diabetic control individuals who underwent treadmill test (TET). The measures of PA (PA, AU.min) as assessed by MPL were PA response to ADP and ASPI (ADP-PA, ASPI-PA), respectively. Results Diabetic and control groups had comparable pre-exercise ADP-PA (642 ± 215 vs. 666 ± 208 AU.min, p = NS) and ASPI-PA (831 ± 284 vs.767 ± 222 AU.min, p = NS).