Larenks yassı hücreli karsinoma-helicobacter pylori ilişkisi
- Tez No: 419772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ AYGENÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gastrik karsinomalarda birinci grup karsinojen olarak tanımlanan H. pylori'nin midede, dental plakta, tükrükte tespit edilmiş olması; larenks dokusunda da yerleşebileceğini düşündürmektedir. Gastrik karsinoma ve MALT lenfoması ile H. pylori arasındaki ilişki, bakterinin larenks kanseri gelişiminde de rol oynayabileceği hipotezini desteklemektedir. H. pylori; LYHK tanısı ile opere edilen 30 hastanın larenjektomi spesmenlerinden alınan doku örneklerinde mikroskopik olarak araştırıldı. Ayrıca tüm hastaların serumlarında H. pylori'ye karşı oluşan IgG antikorları ELİSA yöntemi ile araştırıldı. Tümöral dokudan alınan spesmenlerden 12'sinde (%40) H. pylori görüldü. Hastaların %20'sinde hem normal mukozada hem de tümöral dokuda H. pylori tespit edildi (6/30). Histopatolojik olarak H. pylori görülen hastaların %83,3'ünde lenfoid agregatları mevcuttu (10/12). Hastaların %60'ının serumlarında anti H. pylori IgG (+) olarak tespit edildi. Bu bulgular, H.pylori ve LYHK arasında yakın bir ilişkinin birlikteliğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The presence of IgG antibodies against H. pylori antigens in the sera of 30 patients who are diagnosed with squamous cell carcinoma of the larynx were tested using ELISA technique. The presence of H. pylori in the larynx specimens was also investigated microscopically. At least two fresh histopathologic samples were taken each from tumoral and non-tumoral tissues. Biopsies were stained with haematoxylin and eosin, and giemsa. The incidence of seropositivity was found to be 60%. H. pylori was detected in 12 (40%) patients' histopathologic examinations. In 6(%20) patients, bacteria were found in both normal and tumoral tissues, and in 6 patients were found in only tumor tissue. H. pylori was detected in specimens of 50% of the seropositive patients. Although we detected H. pylori in laryngeal specimens, we could not explain its role on carcinogenesis. Further studies to determine the role of HP as a carcinogen and its relationship with other environmental factors in laryngeal cancer are warranted