Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsilerinde hurthle hücresi içeren nodüllerde malignite oranları ve elastosonografi bulguları
Malignancy rates and elastosonograhphic findings of thyroid nodules found to have hurthle cells in thyroid fine needle aspiration biopsy
  1. Tez No: 419773
  2. Yazar: DİLEK TÜZÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; sitolojik incelemelerinde Hurthle hücresi saptanan ve çeşitli nedenlerle opere olan hastalarda sitolojik, ultrasonografik ve elastosonografik özellikleri, histopatolojik veriler eşliğinde değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Haziran 2009-Haziran 2010 yılları arasında Ankara Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniğine başvuran ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB) sonucunda Hurthle hücreleri tespit edilen 57 hasta alındı. Tiroid stimüle edici hormon (TSH), serbest triiyodotironin (sT3), serbest tiroksin (sT4), tiroglobulin (Tg) düzeyleri ve tiroid otoantikorları [tiroid peroksidaz antikor (Anti-TPO), Anti-Tiroglobulin Antikor (Anti-Tg)] çalışıldı. Hastalara tiroid ultrasonografi (USG), elastosonografi (ES) ve sonrasında USG eşliğinde tiroid ince iğne aspirasyon biyopsileri yapıldı. Sitopatolog tarafından sitomorfolojik değerlendirme yapıldı. Bu değerlendirme sonucunda preoperatif sitolojilerinde Hurthle hücreleri saptanan nodüller; nodül boyutlarının büyük ve/veya bası semptomlarının olması ya da nodül ve/veya nodüllerde büyüme olması nedeniyle ve Hurthle hücreli neoplaziler malignite şüphesi nedeniyle operasyona verildi. Histopatolojik değerlendirme sitopatolojiyi değerlendiren patolog tarafından yapıldı. BULGULAR: Hastaların yaş ortalaması 46,12 ± 11,69 yıl idi. TİİAB' da Hurthle hücresi saptanan 57 nodülün sitolojik değerlendirmesinde 49 nodül (%86) Bethesda 1, 8 nodül (%14) Bethesda 3 olarak değerlendirildi. Hurthle hücresi saptanan 57 nodülün patolojik değerlendirmesinde 45 nodül (%78,9) benign, 12 nodül (%21,1) malign idi. Bethesda sınıflamasına göre gruplar arasında nodül volümü, gri skalada belirlenen ultrasonografik özellikler ve nodülün kanlanma paterni açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Bethesdaya göre gruplar arasında her iki aksta uygulanan elastosonografik skorlama ve strain indeks (SI) ortalaması açısından anlamlı farklılık saptanmadı. Histopatolojik sonuçlara göre gruplar karşılaştırıldığında; transvers aksta belirlenen ES skorlarının malinigniteyi belirleyiciliği longitudinal akstaki skorlamaya göre istatiksel olarak daha anlamlı bulundu (p=0,023 ve p=0,867, sırasıyla).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIM: In this study, we aimed to evaluate ultrasonographical and elastosonographical characteristics, cytological results and histopathological features of nodules in patients with Hurthle cells in cytological examination and operated for various reasons. MATERIALS AND METHODS: Patients admitted to Endocrinology and Metabolism Out-patient Clinic in Ankara Ataturk Education and Research Hospital between June 2009 and June 2010 and detected to have Hurthle cells in thyroid fine needle aspiration biopsy (FNAB) were included in the study. Thyroid stimulating hormone (TSH), free triiodothyronine (fT3), free thyroxine (fT4), thyroglobulin (Tg) and thyroid autoantibodies [thyroid peroxidase antibody (Anti-TPO), anti-thyroglobulin antibody (Anti-TgAb)] were studied. Patients were evaluated with thyroid ultrasonography (USG), elastosonography (ES) and USG guided FNAB. Cytomorphological evaluation was made by a cytopathologist. Operation indications in nodules including Hurthle cells cytologically were large nodule diameter, compression symptoms and increase in diameter of nodules with time. Nodules with a FNAB result of Hurthle cell neoplasm were operated because of high suspicion of malignancy. Histopathological evaluation was made by the same pathologist who evaluated cytopathology. RESULTS: There were 57 patients with a mean age of 46.12±11.69 years. Among 57 nodules with Hurthle cells in cytological examination, 49 (86%) were classified as Bethesda 1 and 8 (14%) were classified as Bethesda 3. Histopathologically, 45 (78.9%) nodules were benign and 12 (21.1%) were malignant. When nodules were grouped according to Bethesda results, nodule volume, ultrasonographic features in gray-scale and vascularization pattern were similar in two groups. There was no signicant difference in terms of elastosonographic scoring and mean strain index (SI) between groups. Elastosonography scores determined in transverse axis were found to be more predictive for malignancy compared to scores determined in longitudinal axis (p=0.023 and p=0.867, respectively).