Larinks skuamöz hücreli kanser gelişiminde H. pylori'nin rolü
The role of H. pylorı ın the development of larynx squamous cell carcınoma
- Tez No: 301226
 - Danışmanlar: PROF. DR. ERCİHAN GÜNEY
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Kliniğimizde larinks yassı epitel hücreli kanser (YHK) tanısı alan hastaların patolojik doku örneklerinde immünohistokimyasal (İHK) analiz yöntemiyle H.pylori'nin varlığını araştırmak ve sonuçları da benign larinks patolojileri (polip, nodül) ile karşılaştırmak, eş zamanlı olarak da hastalarda geçirilmiş veya aktif H.pylori enfeksiyonunu göstermek amacıyla yapılan serolojik inceleme ve üre nefes testi sonuçlarının malign larinks patolojisi ile ilişkisini ortaya koymaktır.Hastalar ve Yöntem: Larinks YHK'leri ile H.pylori ilişkisini değerlendirmek amacıyla, ses kısıklığı, nefes darlığı, öksürük?vb. şikayetlerle polikliniğimize başvuran, yaşları 27-70 arasında değişen, 11i kadın 48'i erkek olmak üzere toplam 59 hasta araştırmaya alındı. Hastaların tamamından GAA direkt larinks muayenesi eşliğinde punch biyopsi alındı. Alınan doku örneklerinin Patoloji AD'da gerçekleştirilen histopatolojik incelemesi sonucunda 59 hastadan 31' ine malign larinks patolojisi (YHK), 28' ine benign larinks patolojisi (polip, nodül) tanısı kondu. Benign larinks patolojisi olan hastalar kontrol grubu olarak kabul edildi. Her iki gruptan alınan biyopsi örnekleri parafin bloklara gömülerek saklandı.Çalışmaya alınan hastaların tamamında H.pylori enfeksiyonu üç farklı yöntemle araştırıldı. İmmünohistokimyasal boyama ile benign ve malign larinks dokusunda H.pylori antijeni varlığı araştırıldı, serolojik incelemede geçirilmiş enfeksiyonu göstermek amacıyla ELISA testi ile anti-H.pylori IgG antikor titresi ölçüldü, üre nefes testi ile de midede aktif H.pylori enfeksiyonu araştırıldı.Bulgular: Araştırmaya dahil edilen hasta sayısı 59 olup hastaların 48 (%81.4) i erkek, 11(%18.6)' i kadındı. Hastaların yaş ortalaması 50.6±10.4 (27-70) olarak bulundu. Çalışmaya alınan hastaların 31 (52.5)'i malign (yassı epitel hücreli kanser), 28(47.5)'i benign (polip, nodül) larinks patolojisine sahipti. Hastaların büyük çoğunluğunda (%93.2) serolojik olarak anti-Hylori Ig-G antikoru sonucu pozitif olarak ölçülürken, üre nefes testi 40 hastada (%67.8) pozitif olarak ölçüldü. İmmünohistokimyasal analiz sonucu çalışmaya alınan hastaların tamamında negatif olarak değerlendirildiği için istatistiksel olarak karşılaştırma yapılamadı.Malign olanların %90.3'ünde seroloji pozitif bulunurken benign olanların %96.4'ünde pozitiftir. Seroloji pozitifliği bakımından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Malign olanların %54.8'inde üre nefes testi pozitif iken benign olanların %82.1'inde pozitiftir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to search the existence of H.pylori at the tissue samples of the patients who have a diagnosis of larynx squamous cell carcinoma by the immunohystochemical analysis method and to compare the results with the benign larynx pathologies (polyp, nodule) synchronously, to reveal the relationship between the malign larynx pathology and serological studies and urea breath test results that have performed in order to show previous or active H.pylori infection.Cases and Results: 59 patients of whom 47 were males and aged between 27-70 who had applied to our clinic with hoarseness, dyspnea, cough etc. had been taken into the study in order to evaluate the relationship between larynx squamous cell carcinoma and H.pylori. Punch biopsies were taken by direct larynx biopsy under general anesthesia. Results of the histopathological investigations of the tissue samples revealed that, 31 of 59 patients had malignant larynx carcinoma and 28 of them had benign larynx pathologies (polyp, nodule). The patients who had a benign larynx pathology were accepted as control group. The biopsy samples of the both groups were kept in the paraffin blocks. Existence of a H. pylori infection was searched from all of the patients by three different methods.H. pylori existence was investigated by immunohistochemical staining at both of the benign and malignant larynx samples. By the serological investigations, antibody titers were measured in order to reveal the previous H. pylori infection, and active H. pylori infections at the stomach were also searched by urea breath tests.Findings: The mean age of the patients? were 50.6±10.4 (27-70). The 31 (52.5%) of 59 patients had malignant larynx carcinoma and 28 (47.5%) of them had benign larynx pathologies (polyp, nodule).Most of patients? serological investigations revealed positive anti-H. pylori Ig-G antibody and urea breath tests were measured as positive at 40 patients (67.8%). Immunohistochemical analysis results were determined as negative at all of the patients who were included in the study thus no statistical comparison between the groups were made. Serology was found positive at the 90.3% of the patients with maligns and 96.4% of the benigns. There were no statistically significant difference between the two groups (p>0.05) in respect to the results of serology. Urea breath tests were found positive at 54.8% of the maligns and 82.1% of the benigns.