Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında hemojuvelin ve hepsidinin önemi
The importance of hemojuvelin and hepcidin in nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 419776
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ALATAŞ ALKIM
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ/AMAÇ Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığının (NAYKH) şiddeti ve progresyonunun artmış demir birikimi ve demir metabolizma bozuklukları ile ilişkisi hakkında çok sayıda çalışma yapılmış ve bu ilişkiyi destekleyen ve desteklemeyen sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada biyopsi ile ispatlanmış Non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH) / Non-alkolik steatohepatit (NASH) hastalarında, vücüt demir metabolizması ile NAYKH/NASH arasındaki ilişkiyi açığa çıkarmak için serum HJV ve hepsidin seviyelerinin vücüt demir göstergeleri ve karaciğerdeki hasarla ilişkisi araştırılmıştır. MATERYAL VE METOD Çalışma için 2012-2013 yılları arasında Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniği'ne başvurarak NAYKH tanısı konulan ve karaciğer biyopsisi yapılan 46'sı kadın 25'i erkek olmak üzere toplam 71 hasta alındı. Hastalardan biyopsi ile eş zamanlı kan alınarak (rutin hemogram ve biyokimya tetkiklerinin yanı sıra) serum hemojuvelin ve hepsidin seviyeleri çalışıldı. Serum hepsidin seviyeleri prohepsidin kiti kullanılarak ölçüldü. Hastaların biyopsi örnekleri 'National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease Nonalcoholic Steatohepatitis Clinical Research Network scoring system' e göre değerlendirilerek her hasta için bir NAS skoru hesaplandı. NAYKH hastaları bu skora göre 'borderline' ve NASH olmak üzere iki farklı gruba ayrıldı. Kontrol grubu ise 7'si kadın, 5'i erkek toplam 12 gönüllüden oluşuyordu. BULGULAR Hasta grubuyla kontrol grubu arasında hepsidin (sırasıyla; 0,55 ± 0,35 ng/ml ve 0,64 ± 0,18 ng/ml) serum konsantrasyonları açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmazken hemojuvelin (sırasıyla; 36,1 ± 25,4 ng/ml ve 69,2 ± 33,3 ng/ml) konsantrasyonları hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel anlamlı olacak şekilde daha düşük bulundu. NASH grubu 54 hastadan (%76,1) oluşurken Borderline grubu 17 hastadan (%23,9) oluşuyordu. Ferritin ve AST seviyeleri NASH grubunda Borderline grubuna vii göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Fibrozis skoru ile NAS skoru ve steatozis derecesi arasında istatiksel olarak anlamlı pozitif korelasyon saptandı NASH grubu kontrol grubu ile kıyaslandığında ferritin anlamlı olarak yüksek, hemojuvelin ise anlamlı olarak düşük iken, hepsidin değerlerinde bu iki grup arasında anlamlı bir farklılık izlenmedi. SONUÇ Çalışmamızda NASH ve NAYKH hastalarında kontrol grubuna kıyasla hepsidin serum değerlerinde değişiklik görülmezken hemojuvelin serum değerlerinde anlamlı düşme saptanmıştır. Daha önce bu hasta grubunda hiç çalışılmamış olan hemojuvelin gibi demir metabolizmasında anahtar rol oynayan bir proteinin ile ilgili daha büyük çapta yapılacak çalışmalar ile artmış inflamasyon ve fibrozis olma riski olan hasta gruplarının seçimi sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND PURPOSE Many studies have been done about the relationship between the severity and progression of the non alcoholic fatty liver disease and iron overload and iron metabolism disorders with various results obtained both supporting and not supporting this relationship. In this study, we aimed to investigate the relationship between serum hemojuvelin and hepcidin levels and indicators of iron in the body and liver damage in biopsyproven non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD)/non-alcoholic steatohepatitis (NASH) patients to reveal the relationship between iron metabolism of the body and NAFLD/NASH. MATERIALS AND METHODS A total of 71 patients consisting of 46 females and 25 males, from the ones who admitted to Şişli Hamidiye Education and Research Hospital Gastroenterology Department betweeen years 2012-2013 and diagnosed as NAFLD by a liver biopsy were enrolled to the study. Besides complete blood count and routine biochemical tests, serum samples were taken from the patients to evaluate serum hepcidin and hemojuvelin levels simultaneously with the biopsy. Serum hepcidin levels were measured by using prohepcidin kit. The biopsy samples of the patients were evaluated according to 'National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Disease Nonalcoholic Steatohepatitis Clinical Research Network Scoring System' and a NAS score was calculated for each patient. Patients were divided into two distinct groups named as 'Borderline' and 'NASH' according to this score. There were 12 volunteers in control group consisting of 7 females and 5 males. RESULTS While there was no statistically significant difference between patients' and control groups in terms of hepcidin levels (respectively 0,55 ± 0,35 ng/ml and 0,64 ± 0,18 ng/ml) , hemojuvelin levels were statistically significantly lower in NAFLD group when compared to control group (respectively 36,1 ± 25,4 ng/ml and 69,2 ± 33,3 ng/ml) ix There were 54 patients in the NASH group (76,1%) and 17 patients (23,9%) in the Borderline group. Ferritin and AST levels were statistically significantly higher in the NASH group when compared to Borderline group. Fibrosis stage showed statistically significantly positive correlation with NAS score and steatosis grade While ferritin levels were statistically significantly higher and hemojuvelin levels were statistically significantly lower in the NASH group when compared to the control group, there was no statistically significant difference between NASH and control groups in terms of hepcidin levels. CONCLUSION While there was no significant difference in the comparison of NAFLD and NASH groups to the control group in terms of hepcidin levels, there was a significant decrease in hemojuvelin levels in our study. By conducting studies with larger scales about hemojuvelin which is one of the key proteins in iron metabolism and which was not studied in these patient groups before, it may be available to choose patient subgroups with the risks of increased inflammation and fibrosis.