Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında anjiotensin converting enzim (ACE) düzeyi ve ace gen polimorfizmi
Hıstopathologıcal, metabolıc features and ace gene polymorphism comparıson of non alcoholıc fatty lıver dısease
  1. Tez No: 299031
  2. Yazar: DEMET DENİZ TEKATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL BAHÇECİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı NAYKH'da ACE ve ACE gen polimorfizminin histolojik ve klinik etkisi ve hastalığın progresyonunda klinik etkisi olup olmadığını araştırmaktır.Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Kliniği'nde NAYKH tanısı konulan 31 hasta ile 40 kontrol grubu olmak üzere toplam 71 hasta incelemeye alındı. Her iki grub arasında yaş ve cinsiyet açısından anlamlı bir farklılık yoktu.NAYKH grubu ile kontrol grubunda karaciğer fonksiyon testleri, hepatit belirteçleri, otoantikorlar, vucüt kitle indeksi, bel çevresi, lipit parametreleri, ferritin, AKŞ, HbA1c, HOMA-İR, ACE ve ACE gen polimorfizmine bakıldı. NAYKH grubunda 4 (%12.9) DM ve hipertansiyon mevcut iken kontrol grubunda DM ve hipertansiyon yoktu. ACE düzeyini DM ile hipertansiyon olan ve olmayanlarda karşılaştırdığımız da anlamlı bir farklılık saptanmadı (hipertansiyon için p=0.71, DM için p=0.10).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study is to investigate the effects of ACE and ACE gene polymorphism on histological and clinical characteristics and progression of the disease in patients with NAFLD.31 Nonalcoholic fatty liver disease patients and 40 healthy controls, totally 71 individual were included to the study. Age and sex was not different significantly between the groups.Liver function tests, hepatitis markers, autoanticors, body mass index, waist-hip ratio, waist circumstance, lipid parameters, ferritin, fasting blood glucose, HbA1c, HOMA-IR, ACE and ACE gene polymorphism was determined in the whole study group. DM and hypertension was present in 4 of (12.9%) NAFLD patients and in none of the control cases. ACE level was comparable in cases with or without DM or hypertension (p=0.71 for hypertension, p=0.10 for DM).