Psa düzeyi 2,5-10 ng/ml arasında olan hastalarda antibiyoterapinin psa ve biyopsi sonuçlarına etkisi
The effect of antibiotherapy on prostate-specific antigen levels and prostate biopsy results in patients with levels 2.5 to 10 ng/ml
- Tez No: 419777
- Danışmanlar: UZMAN ERKAN ERKAN, PROF. DR. SÜLEYMAN ERDİNÇ ÜNLÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: SSK İstanbul Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 16
Özet
PSA DÜZEYİ 2,5-10 NG/ML ARASINDA OLAN HASTALARDA ANTİBİYOTERAPİNİN PSA VE BİYOPSİ SONUÇLARINA ETKİSİ İSTANBUL EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ, ÜROLOJİ KLİNİĞİ, İSTANBUL, TÜRKİYE ÖZET AMAÇ: Bu prospektif, randomize, kontrollü çalışmada serum total PSA değeri 2,5-10 ng/ml arasında olan hastalarda antibiyoterapinin PSA ve türevleri ile diğer klinik parametrelere etkisi araştırılarak, PSA seviyelerindeki olası değişimin prostat kanseri tanısına yönelik yapılan biyopsi oranlarında yaratabileceği farklılıkları belirlenmeye çalışıldı. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya Haziran 2009 ile Kasım 2010 tarihleri arasında polikliniğimize alt üriner sistem semptomları ile başvuran ve serum tPSA seviyeleri 2,5-10 ng/ml arasında tespit edilen 45-70 yaş arasında toplam 140 erkek hasta alındı. Bunlar iki gruba randomize edildi. Birinci gruba 21 gün süreyle antibiyoterapi (levofloksasin 500 mg 1x1 oral) verildi, ikinci gruba ise tedavi verilmedi ve kontrol grubu olarak kullanıldı. Tüm olgulara ilk başvuruda tPSA, sPSA, PV, PMR, üroflowmetri, IPSS, NIH-CPSI, IIEF testleri ve sorgulamaları yapıldı. Üç hafta sonra bu testler tekrarlandı. Takip eden 10. ve 20. günlerde yeniden PSA kontrolü yapılarak son PSA kontrolünün yapıldığı gün transrektal ultrasonografi kılavuzluğunda prostat biyopsisi yapıldı. BULGULAR: Çalışmaya alınan 140 olgunun yaş ortalaması 59,62 ± 6,22 (45-70) idi. Tekrar biyopsiler dahil toplam 23 olgumuzda prostat kanseri saptandı. Antibiyoterapi grubunda tPSA değerinde % 22,7 azalma saptanırken kontrol grubunda ise % 5,7 azalma saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırılmalı olarak yapılan analizde antibiyoterapi alan ve biyopsi sonucu prostat kanseri saptanmayan hasta grubunda PSA ve türevlerinde değişiklik görülürken, prostat kanseri saptanan hastalarda anlamlı değişim saptanmadı. Benzer şekilde antibiyoterapi ile hastaların IPSS, QOL ve NIH-CPSI skorlarında istatistiksel olarak anlamlı düşüş meydana gelirken, prostat kanseri saptanan hasta grubunda ise bu parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. SONUÇ: Serum tPSA değeri 2,5-10 ng/ml arasında olan hastalarda prostat biyopsisi öncesi antibiyotik tedavisi, belli bir hasta grubunda PSA düzeyinde anlamlı düşüş sağlayarak gereksiz biyopsileri engellemede faydalı olabilir. PSA takibine ek olarak klinik parametreler de bu hasta grubunu belirlemede göz önüne alınmalıdır. ANAHTAR KELİMELER: Prostat Spesifik Antijen, Antibiyoterapi, Prostat kanseri
Özet (Çeviri)
The Effect of Antibiotherapy on Prostate-Specific Antigen Levels and Prostate Biopsy Results in Patients with Levels 2.5 to 10 ng/mL Abstract Purpose: This controlled prospective study aims to investigate the possible effects of antibiotic treatment on prostate-specific antigen (PSA) and its derivatives, and consequently on the transrectal biopsy rates, in the diagnosis of prostate cancer. Patients and methods: One hundred and forty patients aged 45 to 70 years old, with a PSA level between 2.5 and 10 ng/mL and normal digital rectal examinations (DRE), were included in this study between June 2009 and November 2010. The patients were randomly assigned into two groups. The first group received oral levofloxacin 500 mg 1*1 for 21 days; the second, the control group, was given no treatment. Initially, total PSA, free PSA, a DRE, urinary ultrasonography (including prostate volume, postvoiding residual urine), uroflowmetry, International Prostate Symptom Score, National Institutes of Health Chronic Prostatitis Symptom Index, and International Index of Erectile Function tests were performed. All of these were repeated at the end of 3 weeks of antibiotic treatment. An additional PSA measurement was also performed at day 10 of the treatment. All patients underwent transrectal ultrasonography (TRUS) guided prostate biopsy at day 21, just the day after the final (third) PSA sampling. Results: The mean age of the patients was 59.6 years. Overall, in 23 patients, prostate cancer was detected, including those found in the rebiopsies. Statistically, there were significant changes in values of PSA and its derivatives in the treatment group (from 5.31 to 4.69 and 4.58 ng/mL, consecutively). Focusing on prostate cancer patients in both the treatment and control groups, however, we did not detect any significant change in the same parameters. Conclusion: Antibiotic treatment given to the patients with a PSA level between 2.5 and 10 ng/mL can be beneficial, before a decision for TRUS guided prostate biopsy, just in a limited subgroup, by reducing the PSA levels below the threshold value. Considering the large population of patients in the gray zone, however, it still does not provide clear solid evidence for avoiding unnecessary prostate biopsies.