Kronik sinüzit nedeniyle FESS operasyonu yapılan hastalarda kafa tabanı ölçümleri
Skull base measurements in patients who had Fess surgery due to chronic sinusitis
- Tez No: 419795
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜGE ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Çalışmamızda Türk toplumunda endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda kafa tabanı kompozisyonunun belirlenmesi ve anatomik varyasyonların ortaya konması amaçlanarak kronik sinüzit nedeniyle endoskopik sinüs cerrahsisi uygulanan 100 hastanın paranazal sinüs BT leri incelendi. Bt lerinde etmoid çatı ile kribriform plate derinliği, orbitanın vertikal planda maksimal uzunluğu, orta konka maksimal uzunluğu, etmoid çatı ile nazal taban arasındaki mesafe farkı değerlendirildi. Hastaların paranazal tomografileri değerlendirildiğinde Keros sınıflamasına göre, olguların %10'u Keros tip 1, %61'i Keros tip 2, %29'u Keros tip 3 olarak izlendi. Etmoid çatı yüksekliği solda ortalama 6 mm, sağda ortalama 6,2 mm olarak ölçüldü. 19 vakada (%19) olfaktor fossa yükseklik asimetrisi(Keros Tip 1 olarak sınıflandırılan vakaların 2 adedinde, Keros Tip 2 olarak sınıflandırılan vakaların 11 adedinde, Keros Tip 3 olarak sınıflandırılan vakaların 7 adedinde olmak üzere ), 37 vakada (%37) fovea şekil asimetrisi saptandı. Keros Tip 1 olgularda orta konka ortalama yüksekliği 29.2 mm, Keros Tip 2 olgularda orta konka ortalama yüksekliği 26,9. mm, Keros Tip 3 olgularda orta konka ortalama yüksekliği 25,8 mm olarak saptandı. Keros tip 1 olgularda nazal kavite total yüksekliği 47.6 mm, Keros tip 2 olgularda nazal kavite total yüksekliği 49.2 mm, Keros tip 3 olgularda nazal kavite total yüksekliği 50,7 mm olarak ölçüldü. Keros Tip 1 olgularda orbita maksimal yüksekliği 39.1 mm, Keros Tip 2 olgularda orbita maksimal yüksekliği 39.2 mm, Keros Tip 3 olgularda orbita maksimal yüksekliği 39.7 mm olarak ölçüldü. Endoskopik sinüs cerrahisi uygulanan hastalarda kafa tabanı kompozisyonu, vasyasyonların ve çevre anatomik landmarkların dikkatle değerlendirilmesi endoskopik cerrahinin daha güvenli olmasını sağlar.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate composition and determination of anatomic variations Skull base measurements in 100 patients who had Fess surgery due to chronic sinusitis. The depth of the ethmoid roof and the cribriform plate, the maximal vertical orbital in the plan Length, the maximal length of the middle turbinate, the ethmoid roof and the difference of the distance between the nasal base was evaluated. 10% of cases were Keros type 1, 61% type 2 and 29% type 3. In 19 cases (19%) olfactory fossa asymmetry and in 37 cases (37%) fovea asymmetry was found. The mean middle turbinate height in type 1 Keros cases was 29, 2 mm, in type 2 Keros cases 26,9 mm and in type 3 Keros cases it was 25,8 mm. The total nasal cavity height was found 47,6 mm in Keros type 1 cases, 49,2 mm in Keros type 2 cases and 50,7 mm in type 3 cases. Maximal height of orbit was 39,1 mm in Keros type 1 cases, 39,2 mm in type 2 cases and 39,7 mm in type 3 cases. Olfactory fossa height asymmetry rates between two sides was found to be higher in type 3 Keros Evaluating skull base composition and the mean height of structures during endoscopic sinus surgery seems to be very important for us to prevent severe intraoperative complications.