Kronik sinüzit mikrobiyolojisi ve histopatolojisi
Microbiology and histopathology of chronic sinusitis
- Tez No: 79390
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET İLERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
68 ÖZET: Bu çalışmada, kronik sinüzit mikrobiyolojisi ve herhangi bir mikroorganizma için spesifik bir histopatolojik paternin olup olmadığı prospektif olarak araştırıldı. Kronik sinüzit nedeniyle operasyon endikasyonu konulan yetişkin hastalardan, Fonksiyonel Endoskopik Sinüs Cerrahisi (FESS) sırasında transkanin antroskopi ile maksiller sinüsten ve takiben etmoid sinüsten alman yıkantı suyu (YS) ve doku örneklerinden aerobik, anaerobik organizmalar için ve L-Form, mycoplasma ve mantar kültürleri hazırlandı. Maksiller sinüste, YS ve doku örneklerinden %84.31 ve %82.35, etmoid sinüsten %70.58 ve %76.47 oranında bakteriyell üreme oldu. Maksiller sinüste en sık alpha-haemolytic streptococci (Alpha-HS) (%74.50 ve %69.23), takiben koagülaz-negatif staphylococci (KNS) (%13.72 ve %11.53), anaeroblar (%0 ve %9.61), S. aureus (%3.82 ve %3.84), micrococcus (%1.96 ve %1.92), Corynebacterium urealyticum (%1.96 ve %1.92), Serratia luquefaciens (%1.96 ve %1.92), 5". salivarius grup L- Form (%1.96) izole edildi. Etmoid sinüste en sık gram-negatif basiller (GNB) (%34.14 ve %27.08), takiben alpha-haemolytic streptococci (Alpha-HS) (%31.70 ve %29.16), koagülaz-negatif staphylococci (KNS) (%24.39 ve %22.91), anaeroblar(%0 ve %12.50), micrococcus(%7.31 ve %8.33), S. mitis grup L-Form(%2.43) izole edildi. Mycoplasma ve mantar kültürlerinde üreme olmadı. Burun kültürlerinin sonuçlan, beta-laktamaz üreten mikroorganizmalar ve antibiyotik duyarlılık testlerinin sonuçlan, sıklıkla kontaminasyon olarak kabul edilen Alpha-HS,KNS, micrococci gibi mikroorganizmalann potansiyel patojen olabilme ihtimalini artınr. Doku kültürünün etmoid sinüste aneroblann izolasyonu açısından üstünlüğü istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Diğer mikroorganizmalann izolasyonu açısından yıkantı suyu ve doku örneklerinde fark olmadığı görülmüştür. Kronik sinüzitin tedavisinde ampirik olarak antibiyotik seçilirken GNB, anaeroblar ve S. aureus 'a etkili antibiyotikler seçilmelidir. Burun sekresyonlanndan, maksiller ve etmoid sinüs yıkantı sularından hazırlanan yaymalar, tamda anlamlı gibi görünmemekte ve diğer parametrelerle anlamlı bir ilişkileri yok gibi görünmektedir.69 Histopatolojik spesimenlerin hiçbirinde mantar görülmedi. Histopatolojik bulgular dikkate almdığmda, herhangi bir mikroorganizma için spesifik bir histopatolojik paternin olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY: We studied the microbiology of chronic sinusitis and whether there was a specific histopathological pattern for any microorganism, prospectively. From the adult patients with chronic sinusitis, during functional endoscopic sinus surgery (FESS), the maxillary sinus irrigation fluid and mucosal tissue specimens were taken through the transcanine antroscopy, then they were taken from the ethmoid sinus. These specimens were cultured for aerobic, anaerobic microorganisms, L-Forms, mycoplasma and fungi. In the maxillary sinus, culture rate was 84.3 1% for irrigation fluid samples and 82.35% for tissue samples. This was 70.58% and 76.47% in the ethmoid sinus. In the maxillary sinus, the most common isolates were alpha-haemolytic streptococci (Alpha-HS) (74.50% and 69.23%),followed by coagulase-negative staphylococci (13.72% and 11.53%), anaerobes(0% and 9.61%), S. aureus(3.S2% and 3.84%), micrococcus^. 96% and l.92%),Corynebacterium urealyticum(l. 96% and l.92),Serratia luquefaciens(l. 96% and 1.92%), S. salivarius group L-Form{\. 96% and 1.92%). In the ethmoid sinus, the most common isolates were gram-negative bacilli (34.14% and 27.08), followed by alpha-haemolytic streptococci (31.70% and 29.16%), coagulase- negative staphylococci (24.39% and 22.91%), anaerobes (0% and 12.50%), micrococcus^.3\% and 8.33%), S.mitis group L-Form(2A3%). No mycoplasma or fungi were isolated. If we consider the results of the nasal cultures, beta-lactamase producing organisms and antibiotic sensitivity tests, it seems that there is a probability of microorganisms like alpha-haemolytic streptococci, coagulase-negative staphylococci, micrococci being pathogens which were frequently considered as contaminants. In the ethmoid sinus, the cultures of tissue specimens were found to be superior to irrigation fluid specimens in isolating the anaerobes and this was statistically significant. There was no significant difference in the isolation rate of other microorganisms between the irrigation fluids and mucosal spesimens. In the treatment of chronic sinusitis, while selecting an antibiotic emprically, it seems that they should have activity against gram-negative bacilli, anaerobes and S. aureus.71 The smears which were prepared from the nasal secretions and the irrigation fluids of the maxillary and ethmoid sinuses seemed that as if they were not practical in the diagnosis of chronic sinusitis and also they had no significant relationship with the other parameters. There was no fungus in any of the histopathological specimens. Also, there was no histopathological pattern which was specific for any microorganism.