Koroner stentli olgularda 128x2 dedektörlü koroner bilgisayarlı tomografi anjiyografi bulgularının kateter koroner anjiyografi bulguları ile karşılaştırılması
The evaluation of coronary stent patency wi̇th 128 slice dual-source computed tomography angi̇ography and i̇nvasi̇ve coronary angi̇ography
  1. Tez No: 419803
  2. Yazar: ZEYNEB YÜCELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KIRIŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GiriĢ: Koroner arter hastalığının cerrahi dışı primer tedavisinde stent işlemleri uygulanmaktadır. Restenoz, gelişen stent teknolojilerine rağmen halen majör komplikasyondur. Bu yüzden restenoz takibinde non invaziv tanı metotlarının etkinlikleri araştırılmaktadır. Çalışmamızda restenoz tanısında 128 kesitli çift tüplü BT anjiyografinin etkinliğini kateter koroner anjiyografi (KKA) ile karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Sekiz aylık süreçte çift tüplü 128-kesitli BT cihazı ile koroner BT anjiyografi ve KKA tetkiki yapılmış 58 stentli hastada (17 kadın, 41 erkek; ortalama yaş 56) toplamda 94 stent retrospektif olarak incelendi. Hastalar aldıkları doz açısından, görüntüler ise kalite ve stenoz açısından değerlendirildi. %50 lüminal darlık restenoz olarak kabul edilerek senstivite, spesifite, pozitif ve negatif prediktif değerler ile doğruluk hesaplandı. Bulgular: Doksan dört stentin %56'sında restenoz tespit edildi. Toplamda 6 stent artefaktlar nedeniyle değerlendirilemedi. Oklude stentlerin hepsi doğru tespit edildi. Stent çapı azaldıkça ve kalp hızı arttıkça görüntü kalitesinin ve BT‟de tespit edilen restenoz oranlarının azaldığı tespit edildi. Çalışmamız için senstivite %89, spesifite %78, pozitif prediktif değer %77, negatif prediktif değer %90 ve doğruluk %83 olarak hesaplandı. Hastalara uygulanan efektif radyasyon dozlarının 1,07-16,4 mSv arasında değiştiği hesaplandı. Sonuç: Koroner BT anjiyografi; özellikle çapı 3cm ve üzerindeki stentlerde restenoz değerlendirmesinde, KKA‟ya yönlendirilecek hastaların seçiminde noninvaziv bir tetkik olarak rahatlıkla kullanılabilir. Çift tüplü 128 dedektörlü cihazlar ile koroner BT anjiyografi; yüksek pitch değerlerinde spiral mod ile benzer görüntü kalitesine çok daha düşük radyasyon dozlarında ulaşmaktadır
Özet (Çeviri)
Purpose: Coronary artery stenting is the predominant procedure of nonsurgical myocardial revascularization and routinely performed to treat patients with obstructive coronary artery disease. Restenosis remains a major limitation of coronary catheter based stent placement. Therefore, a reliable noninvasive diagnostic method for the evaluation of stented coronary arteries would be highly desirable. The aim of this study was to evaluate the diagnostic performance of 128 slice dual-source computed tomography angiography (CTA) in the evaluation of coronary stent patency. Invasive coronary angiography (ICA) served as the standard of reference, using a quantitative approach. Materials and Methods: The population consisted of 58 patients (17 women,41 men; mean age, 56 years) with previous coronary stent implantation who underwent both CTA and ICA. Ninty-four stents were examined retrospectively. CTA studies were performed using a 128-slice CTA scanner with a gantry rotation time of 0,28 seconds. Significant in-stent restenosis was defined as more than 50%luminal narrowing in the stent lumen. Observers evaluating image quality and patency of the stents were blinded to the results of invasive coronary angiography. The 64SCT scans were evaluated for image quality and for the presence of significant in-stent restenoses. Determinations were made of the sensitivity, specificity, positive and negative predictive values. Result: Significant in-stent restenosis or occlusion was detected %56 in 94 stents. A total of 6 stents were of nondiagnostic CTA quality for the evaluation of in-stent restenosis. Sensitivity, specificity, positive, and negative predictive values and diagnostic accuracy were %89, %78, %77, %90 and %83 respectively. Both occluded coronary artery stents were correctly identified. Stent diameter below 3 mm were associated with decreased CTA stent image quality and diagnostic accuracy. Heart rate during CTA acquisition was associated with image degradation. Radiation doses were ranging between 1.07 and 16,4mSv, depending on the protocol used. Conclusion: Noninvasive assessment of in-stent restenosis using CTA may be an attractive and feasible alternative particularly in carefully selected patients. Tailoring of the CTCA protocol to the HR and BMI of the individual patient results in dose reductions while maintaining a diagnostic image quality of the examination.