Serbest ve greko-romen güreş müsabakası sonrasında bazı serum beyin markerlerindeki akut değişimin incelenmesi
Investigating acute changes of some of the brain serum markers after the free style and greco-roman style wrestling competition
  1. Tez No: 419804
  2. Yazar: FETHİ ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRBÜZ BÜYÜKYAZI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmanın amacı serbest ve grekoromen güreş müsabakalarında tek bir güreş karşılaşmasındaki aşırı yüklenmenin kas ve beyin hasarını gösterebilen bazı serum biyokimyasal markerlerdeki [miyoglobin, Kreatin kinaz kas izo enzimi (CK-MM), S100B, H tip yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP)] akut değişimin incelenmesidir. Çalışma grubu; 2009 yılında Manisa ve İzmir'de yapılan serbest ve grekoromen güreş müsabakalarına katılan, sağlıklı, 19 yaş ve üstü sporculardan oluşmaktadır. Çalışma grupları grekoromen stil güreş grubu (GR, n=15), Serbest stil güreş grubu (SR, n=16) olmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Güreşçiler sadece tek bir karşılaşma güreşmişlerdir. Güreşçilerin müsabaka öncesi ve 20 dakika sonrası kan alımları yapılarak örnekler biyokimya laboratuarında analiz edilmiştir. Ayrıca tüm müsabakalar ve güreşçilerin maruz kaldığı darbeler kamera ile kaydedilmiştir. Bir müsabaka sonrasında grekoromen stil güreşte serum CK-MM markerinde görülen istatistiksel anlamlı değişiklik, serbest stilde görülmemiştir. Diğer yandan hem SR hem de GR'de serum S 100 B, H-FABP ve miyoglobin değerleri istatistiksel anlamlı olarak artmıştır. Ancak her iki stil güreş sonrası miyoglobin, S100B, H-FABP parametrelerinde meydana gelen farklar karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı bir farklılık tespit edilmezken, CK-MM değerlerinde tespit edilmiştir. Ayrıca, FR'de toplam darbe ile S100B'de meydana gelen fark arasında; GR'de ise miyoglobinde meydana gelen fark arasında anlamlı korelasyon tespit edilmiştir. Sonuç olarak, her iki stil güreşmenin CK-MM hariç kas ve beyin hasarı gösterebilen markerlerde farklı etki yapmadığını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the acute changes in some serum biochemical markers [myoglobin, creatin kinease muscle iso-enzyme (CK-MM), S 100 B, heart-type fatty acid-binding (H-FABP)] indicating muscle and brain damage as a result of over loading in one session of Greco-Roman and free style wrestling competitions. Study group consists of >19 years old healthy athletes participated in the Greco-Roman and free style wrestling competitions carried out in İzmir and Manisa in 2009. Study groups composed of two groups, namely Greco-Roman (GR; n= 15) and free style (FR; n= 16) groups. Wrestlers wrestled only one session. Their blood samples were taken before and 20 minutes after the competition and analyzed in the biochemistry laboratory. In addition, all competitions and the traumas were video-recorded. At the end of one competition session, the statistically significant difference observed in CK-MM in Greco-Roman style was not found in the free style. S 100 B, H-FABP and myoglobin values significantly increased in both GR and FR groups. However, when the changes obtained in GR and FR in myoglobin, S 100 B, and H-FABP were compared, no statistically significant differences were determined; but a statistically significant difference was determined only in CK-MM levels. In addition, we determined significant correlations between the total trauma scoring and the change in S100B levels in FR; and the total trauma scoring and the change in myoglobin in GR group. In conclusion, we can say that neither of the wrestling styles affects the markers showing muscle and brain damage differently, except for CK-MM.