Akut iskemik inmede serum p-selektin ve tafi (Trombin ile aktive edilebilen fibrinolizis inhibitörü) düzeylerinin internal karotis arter intima-media kalınlığı, stenoz oranı ve klinik parametrelerle ilişkisi
Akut iskemik inmede serum p-selektin ve TAFİ (Trombin ile aktive edilebilen fibrinolizis inhibitörü) düzeylerinin internal karotis arter intima-media kalinliği, stenoz orani ve klinik parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 324053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE BELGİN KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Akut iskemik inme farklı patofizyolojik nedenlerden kaynaklanmaktadır. P-selektin ve TAFİ düzeylerinin iskemik inmede arttığı ve ateroskleroz ile tromboemboli için risk faktörü olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada akut iskemik inme olgularında serum P-selektin ve TAFI düzeyleri ve bu düzeylerin ana karotis arter intima-media kalınlığı, internal karotis arter stenoz oranları ve klinik parametreler arasındaki ilişki incelendi. Akut iskemik inme tanılı 40 hasta ve 22 sağlıklı kontrol olgusu çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol gruplarında inme sonrası başvuru anı (ilk 48 saat), 7.gün, 14.gün ve 1.ayda venöz kan örneklerinden serum P-selektin ve TAFI düzeyleri ELİSA yöntemi ile çalışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Acute cerebral ischemia is caused by different pathophysiological mechanisms. P-selectin and TAFI expression has been shown to be elevated in iscemic stroke and as a risc factor for aterosclerosis and tromboembolism. We investigate P-selectin and TAFI levels which shown to be effect through different pathophysiological mechanisms in stroke and examine their relation between common carotid artery intima-media thickness (IMT), internal carotid artery stenosis and clinical parameters. We included 40 subject with acute ischemic stroke and 22 control subjects without stroke. Venous blood was obtained on admission (within 48 h), in the 7.days, 14.days and 1.month after the stroke onset. The intima-media thickness of the common carotid artery and internal carotid artery stenosis was measured by using B-mode ultrasound in all subjects.P-selectin levels in the patient and control groups showed no significant differences betweeen all time periods (p>0.05).