Ayçiçek ekstraksiyon küspesinin pirolizi
Pyrolysis of sunflower extraction cake
  1. Tez No: 419840
  2. Yazar: MUSA ŞÖLENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİT YORGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kimya Mühendisliği, Energy, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Dünyada birincil enerji kaynaklarının hızla tükenmesi birçok araştırmacının dikkatini alternatif enerji kaynaklarının bulunmasına yöneltmiştir. Bu çalışmanın amacını alternatif enerji kaynaklarının en önemlilerinden biri olan biyokütleden sentetik sıvı yakıt üretimi oluşturmaktadır. Bu nedenle alternatif enerji kaynağı olarak incelenen, ayçiçek yağ endüstrisi yan ürünü ekstraksiyon küspesinin sentetik yakıt üretimi amacıyla değişik koşullarda pirolizi gerçekleştirilmiştir. Piroliz işlemlerinin ilk aşaması normal piroliz ortamında yapılmış, piroliz sıcaklığı ve ısıtma hızı gibi piroliz değişkenlerinin piroliz ürün verimlerine etkisi araştırılmıştır. Sürükleyici gaz akımı (N2) altında yapılan ikinci aşama çalışmalarda ise, partikül boyutu ve sürükleyici gaz akım hızları piroliz değişkenleri olarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucu elde edilen sıvı ürünün IR spektrumları alınmış, elementel analizleri yapılmış ve ısıl değerleri belirlenmiştir. Ayrıca sıvı ürün sütun kromatografisi üç farklı fraksiyona ayrılmış, fraksiyonların IR spektrumları alınmış, elementel analizleri gerçekleştirilerek molar gösterimleri ortaya konmuştur. ANAHTAR KELİMELER Ayçiçek Ekstraksiyon Küspesi Enerji Biyokütle Piroliz Sentetik Yakıtlar
Özet (Çeviri)
SUMMARY The diminishing trend of the primary energy sources based on fossil fuels has prompted many researchers to seek alternative renewable sources. The aim of this work was produced synthetic liquid fuels from biomass which is considered one of the alternative energy sources. For this reason to liquid fuels product from sunflower extraction cake have been pyrolysis yields was investigated in the first step study. The second step study (under sweeping gas) particle size and sweeping gas rate have been examined. The poyrolysis tar was measured by IR spectroscopy, elemental analysis and calorific value. However liquid product is fractionated by column chromatography and its functional groups were determined by IR spectroscopy. KEY WORDS Sunflower Extraction Cake Energy Biomass Pyrolysis Synthetic Fuels