İskemi- reperfüzyon hasarına karşı epigallocatechin Gallate'nin (egcg) koruyucu etkilerinin sıçan epigastrik arter ada flebi üzerinde incelenmesi
Effect of epigallocatechin gallate on ischemia-reperfusion injury: An experimental study in a rat epigastric island flap.
  1. Tez No: 419843
  2. Yazar: CEM ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜBİN HOŞNUTER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
iskemi- reperfüzyon hasarına karşı yeşil çayın ana polifenol bileşiği olan epigallocatechin gallate'nin (EGCG) olası koruyucu etkilerini sıçan epigastrik arter flebi üzerinde inceledik. Çalışmamızda 80 adet sıçan kullanılmış olup rastgele seçilen 40 tanesi deney ve 40 tanesi kontrol grubunu oluşturmuştur. Her bir grup kendi içerisinde farklı sürelerde ( 0, 3, 6, 9 ve 12 saat) iskemi uygulamak üzere rastgele beş alt gruba ayrıldı. Reperfüzyondan 30 dakika önce, 12 saat sonra ve devam eden 4 gün boyunca her gün intraperitoneal 100 μmol/kg EGCG, benzer şekilde kontrol gruplarına ise 2 cc steril izotonik enjekte edildi. 7. Gün enjeksiyon yapılmayıp fleplerin asetat üzerine çizimleri alındı. Reperfüzyondan 24 saat sonra flep distalinden alınan dokularda SOD, GPX, TNF-α ve MDA düzeylerine ve nötrofil sayılarına bakıldı. SOD düzeyleri tüm kontrol gruplarında istatiksel olarak anlamlı şekilde düşük, MDA ve TNF-α düzeyleri ise tüm kontrol gruplarında istatiksel olarak anlamlı şekilde yüksek saptandı. GPX ise 0, 3, 9 ve 12 saat iskemi uygulanan kontrol gruplarında deney gruplarına oranla istatiksel olarak anlamlı derecede düşük olarak saptandı. Nötrofil sayıları incelendiğinde gruplar arasında istatiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Reperfüzyondan sonra 7. günde fleplerde oluşan nekroz oranları incelendiğinde; 0, 3 ve 6 saat iskemi uygulanan gruplarda flep nekrozuna rastlanmadı. 12 saat iskemi uygulanan gruplarda ise tüm fleplerde total nekroz görüldü. Ancak 9 saat iskemi uygulanan fleplerde parsiyel nekroz oluştu ve deney gruplarında kontrol gruplarına oranla istatiksel olarak analamlı derecede düşük nekroz oranları elde edildi. Yukarıdaki verilerin ışığında EGCG'nin cilt fleplerindeki iskemi – reperfüzyon hasarına karşı koruyucu etkilerinin olduğu kanaatine varıldı
Özet (Çeviri)
We have studied the possible protective effects of EGCG, main polyphenol compound of green tea, against the ischemia-reperfusion injury in the rat epigastric artery flap. 80 rats were used in our study. 40 rats were randomly selected for experimental groups and 40 rats were randomly selected for control goups. Each group randomly divided into five sub-groups to apply ischemia in different time intervals (0, 3, 6, 9 and 12 hours). 30 minutes prior to reperfusion 100 μmol / kg of EGCG were injected intraperitoneally, this injection was repeated after 12 hours and continued for 4 days as daily injection. Similarly 2 ml of sterile saline were injected to the control groups. Flaps drawings were taken into acetates on seventh day without injection. 24 hours after reperfusion, SOD, GPX, MDA and TNF-α levels and neutrophil counts were measured in tissues taken from distal portions of the flap. SOD levels were statistically lower in all control groups, MDA and TNF-α levels were statistically higher in all control groups. Compared with the experimental groups, GPX levels were measured statistically lower in control groups in the 0, 3, 9 and 12 hours of ischemia. There was no statistically significant difference between groups in neutrophils counts. Flap necrosis was examined on the seventh day after reperfusion; flap necrosis wasn't seen in 0, 3 and 6 hours of ischemia groups. Total necrosis were seen in all flaps in the 12 hours of ischemia groups. However, partial flap necrosis occurred in the 9 hours of ischemia groups and statistically lower rates of necrosis were obtained in experimental groups compared to the control groups. The findings of our study showed that EGCG has protective effect against ischemia – reperfusion injury in the skin flaps.